Co robi ortopeda? Do ortopedy udajemy się wtedy, kiedy przytrafi nam się uraz lub złamanie kończyn. To właśnie do tego lekarza musimy wybrać się z niemowlakiem do szóstego tygodnia w celu oceny jego stawów biodrowych. Czym jeszcze zajmuje się lekarz o tej specjalizacji? W jakich sytuacjach jego pomoc może być niezbędna?
Czym zajmuje się ortopeda?
Lekarz ortopeda z Ortho Expert jest specjalistą w szeroko pojętej profilaktyce, diagnozowaniu, a także leczenia chorób, wad i urazów narządów ruchu. W swojej pracy zajmuje się zarówno układem szkieletowym, poza kośćmi czaszki oraz więzadłowo-stawowym, mięśniowym. Ponadto służy on pomocą w schorzeniach naczyń i nerwów, które są z nimi powiązane. Dobry ortopeda to taki, który posiada obszerną wiedzę z wielu zakresów: przede wszystkim z anatomii, fizjologii ruchu, jak i z biomechaniki czy patofizjologii.
Jakiś czas temu praca ortopedów skupiała się głównie na leczeniu wad postawy dzieci. Jednakże wraz z rozwojem medycyny, zakres wykonywanej przez nich pracy znacząco się poszerzył, obejmując także zdrowie osób dorosłych. Lekarza tej specjalizacji nazywamy także traumatologiem, ponieważ zajmuje się leczeniem i diagnostyką różnego rodzaju urazów układu ruchu, m.in. złamaniami, zwichnięciami czy też skręceniami.
Kiedy ortopeda może nam pomóc?
Do lekarza ortopedy zgłaszają się ci pacjenci, którzy doznali urazów układu ruchu. Zazwyczaj są to zwichnięcia stawów, złamania kończyn oraz skręcenia kostki. Warto także udać się do specjalisty wtedy, gdy cierpimy na bóle oraz stany zapalne kręgosłupa, mięśni czy stawów. Problemy z ruchomością stawów, a także wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe ze strony stawów, również należy niezwłocznie omówić z lekarzem, by mógł jak najszybciej zlecić odpowiednie leczenie.
Na wizytę do ortopedy warto udać się z dzieckiem w ciągu pierwszych tygodni jego życia. Zadaniem lekarza jest ocena budowy szkieletu, mięśni oraz stawów malucha. Do jego zadań należy wykrycie wszelkich wad, które odpowiednio wcześnie zdiagnozowane, można szybko skorygować.
Zakres pomocy ortopedycznej, jaką możemy uzyskać, jest bardzo szeroki, zaś lista chorób, które może diagnozować, jest nadzwyczaj długa i rozbudowana. Jednak znajdziemy tam przede wszystkim takie schorzenia jak: złamania, zwichnięcia, skręcenia, wady wrodzone, choroby zapalne kości i stawów, wady postawy oraz schorzenia kręgosłupa. Na liście tej nie może zabraknąć zmian związanych z przeciążeniem stawów. Są to m.in zespół cieśni nadgarstka, choroba Scheuermanna, choroba Olliera czy też przykurcz Dupuytrena. Do każdego ze schorzeń, lekarz ortopeda zaleci odpowiedni sposób leczenia. Czasem są to zabiegi takie jak np. artroskopia łąkotki, czasem zaś nieco poważniejsze operacje jak alloplastyka stawu biodrowego https://ortho-expert.pl/oferta/staw-biodrowy-operacje/.
Jak przebiega wizyta u ortopedy?
Podczas pierwszej wizyty u tego specjalisty, ortopeda powinien zabrać od nas dokładny wywiad. Polega on na zadawaniu różnorodnych pytań, przede wszystkim związanych z przebytymi chorobami czy urazami. Pozwala to na postawienie wstępnej diagnozy, a także zlecania kolejnych badań. Na pierwszą wizytę warto wziąć ze sobą zdjęcia RTG.
Zadaniem lekarza jest sprawdzenie ruchomości stawów, ich położenia oraz stabilności. Zazwyczaj sprawdza on także kręgosłup oraz cały układ kostny. W tym celu może zlecić zdjęcie RTG, badanie USG, rezonans magnetyczny pozwalające na uzyskanie pełniejszego obrazu danego schorzenia. Może zostać zlecona także artroskopia i artrografia. Na podstawie przeprowadzonych badań stawiana jest właściwa diagnoza. To on niej zależy przebieg dalszego leczenia. Wyszczególnić należy takie metody leczenia ortopedycznego jak: leczenie farmakologiczne, unieruchomienie kończyny, operacja jak np. alloplastyka. Czasami niezbędna jest także fizjoterapia lub rehabilitacja.
Warto mieć na uwadze, by aby skorzystać z usług ortopedy przyjmującego w ramach NFZ, musimy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Daje to możliwość bezpłatnej wizyty – to jednak wiąże się ze sporymi kolejkami. Chcąc szybko uzyskać pomoc, można bez skierowania umówić się na prywatną wizytę.
Jak wybrać dobrego ortopedę?
Niezależnie czy chcemy skorzystać z bezpłatnej wizyty, czy też płatnej usługi, należy pamiętać, że od wyboru dobrego ortopedy zależy wiele. Warto znaleźć lekarza, który jest specjalistą w swojej dziedzinie. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z portali internetowych, na których możemy zapoznać się z opinią na temat konkretnego specjalisty. Musimy mieć jednak na względzie, że nie wszystkie z tych opinii są weryfikowane, więc część z nich może zawierać nieprawdziwe informacje.
Dla niektórych wyznacznikiem może być polecenie lekarza przez członków rodziny lub znajomych. Z pewnością zawsze warto odwiedzić stronę internetową danego lekarza, na której znajdziemy wiele informacji, takich jak m.in. oferowane usługi, cennik czy też dane dotyczące posiadanego wykształcenia. Już po pierwszej wizycie możemy wiedzieć, czy wybrany przez nas lekarz jest godny zaufania i czy jego sposób diagnozowania i leczenia w pełni nam odpowiada.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |