Witamina D+K dla niemowląt – do kiedy?

Pośród wszystkich znanych nam witamin są takie, z których nasz organizm radzi sobie sam, oraz takie, które musimy dostarczać z zewnątrz. Do tych drugich należą miedzy innymi witaminy K2 i D3, dlatego nierzadko istnieje potrzeba podawania im już nawet nowo narodzonym dzieciom. Do kiedy należy podawać niemowlętom witaminy D i K?

Za co odpowiada witamina D?

Witamina D jest niezwykle ważna dla funkcjonowania naszego organizmu. To właśnie ona odpowiada za jego gospodarkę wapniowo-fosforanową. Co to oznacza? Konkretnie to, że bez witaminy D nie jesteśmy w stanie utrzymać prawidłowej struktury kośćca. Jak łatwo się domyślić, u dzieci, których kości szybko przecież rosną, jest to szczególnie ważne.

Skutki niedoboru

Skutki niedoboru witaminy D mogą być tragiczne dla zdrowia, dlatego nie należy do nich dopuścić. Pośród nich możemy wymienić na przykład krzywicę, która dotyczy właśnie przede wszystkim dzieci. Organizm pozbawiony tej witaminy, lub taki, który ma jej za mało, nie jest w stanie dbać o prawidłowy rozwój kości. Wskutek tego układ kostny nie rośnie tak jak powinien i z czasem pojawia się tak zwana krzywica. Niedobory tej witaminy mają też wpływ na wzrok, słuch, stan skóry, układy nerwowy oraz mięśniowy. Trudno w ciele znaleźć narząd, który nie cierpi, jeśli nasz organizm doświadcza braku witaminy D.

Skutki nadmiaru

Warto jednak wspomnieć, że również nadmiar witaminy D może być niebezpieczny dla zdrowia. Jest to jednak z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tak więc jej nadmiar nie jest wydalany z organizmu. Przeciwnie, może się w nim odkładać, prowadząc do zatruć.

Zatrucia nie wynikają jednak ze spożycia witaminy D wraz z pokarmem ani z ekspozycji na słońce. Możemy do nich doprowadzić tylko podając przez długi czas dużo za duże dawki witaminy D. Trudno jest także takie stężenie osiągnąć, by było ono groźne dla organizmu. Przeciwnie, istnieją choroby, w których kilkakrotne przekraczanie dziennej dawki witaminy D jest nawet wskazane ze względu na ich właściwości terapeutyczne.

Jednak nie dotyczy to dzieci, u których łatwiej o zatrucie i jego opłakane skutki. Wśród nich wymienić można wymioty, utratę apetytu, zaparcia, wzmożone pragnienie i bóle głowy.

Dawkowanie w przypadku dzieci

Ze względu na powyższe informacje istotne jest, żeby dobrać odpowiednią dawkę ze względu na wiek małego człowieka. Jest to jednak sprawa dobrze zbadana, więc nie powinno nastręczać to żadnych trudności.

Dla niemowląt od urodzenia do pierwszego roku życia zaleca się podawanie minimum 400 j.m. witaminy D, podobnie jest u dzieci od 1 do 4 roku życia. Tutaj jednak przedział zazwyczaj wynosi od 400 do 800 j.m. – zapotrzebowanie danego dziecka łatwo sprawdzić badając poziom witaminy D w jego organizmie. Badanie takie wykonuje się zazwyczaj z krwi i powinno być dostępne w każdym punkcie pobrań współpracującym z laboratorium.

Kiedy można odstawić witaminę D?

Odpowiedź na pytanie kiedy odstawić witaminę D jest nieco przewrotna. Brzmi ona: nigdy. Gdy dorastamy zmienia się nasze zapotrzebowanie na witaminę D, ale nigdy ono nie mija.

Za co odpowiada witamina K?

Witamina K2 jest kolejną ważną rzeczą dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada między innymi za prawidłowe krzepnięcie krwi oraz procesy zachodzące w układzie kostnym. Z tego względu nawet dorośli skorzystają, jeśli w ich codziennej diecie znajdzie się witamina K w tabletkach.

Skutki niedoboru

Skutki niedoboru witamin K 2 mogą być naprawdę poważne. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia krzepnięcia krwi, czyli bardzo powolne gojenie się ran oraz trudne do zatrzymania krwawienia. Do innych skutków należy większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów, zaburzenia pracy jelit oraz osteoporoza.

Dawkowanie w przypadku dzieci

Jednak najgroźniejsze skutki niedoboru wit K dotykają właśnie nowo narodzonych dzieci, które z nieznanych przyczyn często rodzą się już z niedoborem tej witaminy. Wskutek tego znany jest bardzo groźny zespół zwany chorobą krwotoczną noworodków. Aby zapobiec takiemu obrotowi spraw, już od pierwszych godzin życia maluchom podaje się właśnie wit K2.

Co istotne, w procesie wielokrotnych badań dowiedziono, że podawanie witaminy K doustnie nie jest tak skuteczne, jak jednorazowe podanie jej domięśniowo. Z tego względu w wielu krajach wprowadzono zalecenie, by każde nowo narodzone otrzymywało taki domięśniowy zastrzyk witaminy K wkrótce po przyjściu na świat. Zapobiega to niedoborom i im groźnym skutkom.

Oznacza to, że nie ma potrzeby dodatkowego podawania witaminy K doustnie. W późniejszym czasie dostarczamy jej dziecku w odpowiedniej ilości stosując dostosowaną do wieku dietę.

Występowanie witaminy K

W przypadku noworodków jest to oczywiście mleko matki lub specjalnie przygotowana mieszanka zastępcza. Oba te produkty zawierać będą odpowiednie dawki witaminy K. Jednak należy mieć na uwadze, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, a więc jej poziom w mleku matki może być zależny od tego, jaką dietę stosuje owa matka. Aby uniknąć niedoboru witaminy K w diecie matki i dziecka warto zadbać o obecność w codziennej diecie takich produktów jak: brokuły, seler, szpinak, ogórki, sałata, kapusta, mniszek lekarski, awokado czy ziemniaki.