Rośliny sztuczne – jak je czyścić aby długo cieszyły oko?

Kwiaty sztuczne to wciąż temat kontrowersyjny dla wielu z nas. Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi na myśl to zazwyczaj wiązanka nagrobna, którą można kupić na stoiskach lub w hurtowniach. Jednak jest to błędny tok myślenia, gdyż sztuczne rośliny to nie tylko kwiatostany z liśćmi, ale też całe rośliny (np. ozdobne z liści), które są wręcz nie do odróżnienia od ich naturalnych odpowiedników. Takie rośliny można zaliczyć do klasy ekskluzywnych sztucznych kwiatów, które znajdą zastosowanie w wielu miejscach i sytuacjach. jak zatem dbać o takie dekoracje by jak najdłużej cieszyły oczy dobrą kondycją?

Jak dbać o ekspozycję takich kwiatów by służyły jak najdłużej?

Niektóre materiały są niezwykle wrażliwe na wysoką temperaturę i mocne promienie słoneczne. Dlatego jeśli w domu są obecne sztuczne kwiaty do wazonu lub w doniczkach (które wyglądają prawie jak żywe) to należy odpowiednio zadbać o miejsce ich stałego postoju. Dlatego ich ekspozycja nie powinna być narażona na czynniki, które spowodują deformację liści czy osłabienie kondycji kwiatów z materiałów tekstylnych. Ponadto stałe przebywanie w silnym słońcu jest czynnikiem, który powoduje blaknięcie kolorów. Nie stanie się to w krótkim czasie, ale jeśli zostaną one narażone na tak silne światło to może się tak zdarzyć, iż jedna strona sztucznych kwiatów będzie mniej intensywnie wybarwiona jak pozostała część rośliny.

Niewątpliwą zaletą takich roślin jest fakt, że dadzą sobie radę w pomieszczeniu słabo oświetlonym lub zupełnie bez okien. Dlatego jeśli dysponujemy takim miejscem to zdecydowanie można pomyśleć o zakupie ozdób tego typu. Łazienki bez okien to zazwyczaj małe pomieszczenia w blokach wielorodzinnych, gdzie są umieszczone tylko kratki wywietrznikowe i nigdzie nie zostało uwzględnione okno czy chociażby lufcik, który byłby dodatkowym źródłem światła. Dlatego, aby nie ryzykować śmierci żywej rośliny można pomyśleć o zainwestowaniu w takie ozdoby.

Zobacz koniecznie:

Jak czyścić kwiaty zielone z tworzywa sztucznego?

Tworzywo sztuczne to nic innego jak plastik, silikon i wszelkie inne pochodne tych materiałów, które są używane w wielu branżach przemysłowych. Wiele sztucznych kwiatów jest właśnie zrobionych z takich surowców. Niezaprzeczalnym atutem tego typu ozdób jest wysoka wytrzymałość na niedobór światła oraz praktyczna niemożliwość uszkodzenia ich w trakcie przenoszenia do innego pomieszczenia na zabiegi pielęgnacyjne. Bo mimo, iż są sztuczne to również potrzebują pielęgnacji, tylko nieco innej.

ozdobne-trawkiDo wyczyszczenia kwiatów z tworzywa sztucznego idealnie nada się ściereczka z mikrofibry, która nie zostawia żadnych włosków na powierzchni rośliny oraz odpowiedni detergent do mycia powierzchni. Sprawdzi się tutaj nawet taki środek jak płyn do mycia naczyń lub płyn domowej receptury zrobiony z wody i octu. W przypadku płynu do mycia naczyń wystarczy odpowiednia miska, spora ilość wody i około 1/2 szklanki wody. Środek octowy ma nieco inne proporcje. Tu wystarczą 3-4 szklanki wody i 1/3 szklanki octu na 1 szklankę wody. Pozwoli to uzyskać odpowiednie stężenie środka myjącego. Zabieg całościowo najlepiej przeprowadzać w łazience, gdzie nie ma ryzyka zalania podłogi płynem do czyszczenia. Roślina, jeśli jest umieszczona w specjalnej piance mocującej powinna być obwiązana folią w taki sposób by woda nie dostała się do środka doniczki. Wilgoć może szkodzić tego typu wypełnieniom, które pod jej wpływem mogą się rozpaść na maziste kawałki, które ciężko jest potem usunąć z powierzchni wanny, kafelków czy ubrań. Jeśli doniczka została już odpowiednio zabezpieczona to można przystąpić do czyszczenia ozdoby. Można to zrobić w ten sposób, iż każdy liść jest czyszczony osobno lub poprzez mycie gąbką. Na sam koniec obu sposobów wystarczy całość zmyć pod prysznicem, trzymając roślinę do dołu by detergent mógł spłynąć razem z nieczystościami.

Jak czyścić kwiaty i kwiatostany z materiałów tekstylnych?

Inaczej wygląda czyszczenie kwiatów sztucznych, które wkłada się bezpośrednio do wazonu jako bukiet lub pojedyncze gałązki. W zależności od materiału z jakiego są zrobione, czyszczenie ich może odbywać się na sucho, ale też na mokro. Spowodowane jest to tym, że pojedyncze gałązki lub kwiaty sztuczne bukietowe są produkowane nie tylko z tkanin, ale też ze wzmocnionego papieru, który jest bardziej wytrzymały od brystolu czy standardowego, który znajduje się w drukarce. Oczywiście jeśli ktoś ma takie życzenie to rośliny z tworzywa sztucznego również mogą być czyszczone na sucho.

Proporcje płynu czyszczącego są identyczne jak przy czyszczeniu roślin plastikowych. Proporcje detergentu i wody pod względem ilości można dowolnie modyfikować. W tym przypadku, jeśli kwiaty są zrobione z mocnego materiału tekstylnego to bezproblemowo można je zanurzyć w misce z letnią wodą. Wystarczy bezpośrednio w wodzie potrzeć każdy liść i płatek o ściereczkę, którą przeznaczono do tego celu. Na sam koniec wystarczy opłukać całość pod prysznicem i położyć na ręczniku do wyschnięcia. Jeśli ozdoba jest delikatniejsza i nie nadaje się do mokrego czyszczenia to będzie ją trzeba wyczyścić piórem lub miotełką do czyszczenia kurzu. pozwoli to uniknąć zniszczenia danej ozdoby.

Tanie sztuczne kwiaty nie muszą wyglądać brzydko. Coraz więcej sklepów decyduje się na ich sprzedaż, gdyż mają uniwersalne zastosowanie. Mogą być nie tylko ozdobą wiązanek czy bukietów, ale też z powodzeniem znajdą zastosowanie w biurze, domu czy w sypialni i salonie. Ze względu na swoje cechy są preferowane przez osoby, które nie lubią “chodzenia wokół” żywych roślin czy przez alergików, którzy mają uczulenie na grzybnię, która bytuje w ziemi ogrodowej. Dlatego odpowiednio zaopiekowane kwiaty tego typu będą trwałą ozdobą, która będzie cieszyła swoim wyglądem przez wiele lat.