Jak wybrać dysk SSD?

Dyski półprzewodnikowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie wszyscy użytkownicy mają jednak świadomość czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. 

Czym dokładnie są dyski SSD?

Należy zdawać sobie sprawę, że odpowiednia optymalizacja notebooka czy komputera stacjonarnego nie musi polegać tylko i wyłącznie na wymianie karty graficznej czy procesora. W celu usprawnienia działania urządzenia można również zacząć od tak niedocenianych elementów jak dysk. Nie wszyscy mają świadomość, że im szybszy będzie dysk, tym system będzie sprawniej operował na plikach. Użytkownicy mogą zatem zdecydować się na zakup pomniejszonych dysków twardych charakteryzujących się większą prędkością obrotową, albo wybrać dyski SSD, których budowa bazuje na pamięci flash. Warto również podkreślić, że czas dostępu do danych w przypadku tego typu urządzeń będzie zdecydowanie szybszy w porównaniu do dysków HDD (dysków talerzowych). Przełoży się to na bardziej sprawne działanie zarówno systemu operacyjnego, jak i wszystkich wymagających programów pod względem sprzętowym. Ponadto zdecydowane różnice w stosunku do modeli HDD będą szczególnie widoczne w trakcie przenoszenia plików. Trzeba także uwzględnić fakt, że dyski SSD będą zużywały znacznie mniej energii, a także będą mniej awaryjne. Dzieje się tak, gdyż nie są wyposażone w żadne ruchome elementy, które mogłyby przez przypadek ulec uszkodzeniu. Oczywiście dyski twarde HDD mają przewagę nad dyskami SSD jeśli chodzi o dostępność i oferowaną pojemność. Ponadto są zdecydowanie tańsze, szczególnie jest to widoczne w przypadku modeli od 500 GB. Największym problemem tego rodzajów dysków jest fakt, że zostały wyposażone przez producenta w części ruchome, które mogłyby się przyczynić do ewentualnej utraty danych.

Jakie jest zastosowanie dysków SSD?

Z dysków SSD można korzystać na dwa sposoby:

– jako dysk wewnętrzny – w zdecydowanej większości przypadków jest wykorzystywany do najważniejszych programów czy instalacji systemu operacyjnego.

– jako dysk zewnętrzny – jest wtedy podłączony przez kabel USB. Warto wiedzieć, że zalety jakie mają dyski SSD zostaną zauważone przez użytkowników, jeżeli napęd zostanie podłączony poprzez port eSATA lub USB 3.0. Ponadto należy uwzględnić, że największym atutem tego rozwiązania obok niezwykle szybkiego transferu danych będzie znacznie większa odporność dysku na różnego rodzaju awarie czy uszkodzenia.

Warto również wiedzieć, że ze względu na parametry techniczne, a także konstrukcje, dyski SSD bardzo często wykorzystuje się razem ze wspomnianymi HDD. To właśnie na nich jest instalowany zarówno system operacyjny, jak i wszystkie najważniejsze programy. W ten sposób mogą one działać zdecydowanie szybciej. Modele talerzowe wykorzystuje się z kolei do magazynowania większych plików.

Jaki dysk SSD wybrać?

Jeżeli wiadomo już czym dokładnie charakteryzują się dyski SSD, a także jakie są ich najbardziej istotne atuty można przejść do analizy kluczowych parametrów technicznych, które będą oddziaływały nie tylko na stabilność, ale również wydajność pracy.

Szybkość odczytu i zapisu

Zdecydowanie największym atutem jaki mają dyski SSD jest bardzo szybki dostęp do danych. Ponadto gwarantują zarówno zapis, jak i odczyt praktycznie bez opóźnień. Przeważnie dyski twarde będą potrzebowały nawet 15 milisekund, by wykonać pożądane przez użytkownika operacje. Jeżeli dyski SSD zostaną wykorzystane jako systemowe, można liczyć na zdecydowane przyspieszenie startu Windowsa. Ponadto zarówno pakiet biurowy Office, jak i gry czy profesjonalne oprogramowanie będą działały bez opóźnień. Warto także wiedzieć, że średnia prędkość odczytu oraz zapisu danych w przypadku dysków SSD będzie wynosiła około 500 MB/s. Należy również bardzo uważać na tanie dyski SSD, które są dostępne na rynku. W zdecydowanej większości przypadków są to bowiem urządzenia pierwszej generacji, które nie zostały odpowiednio wyposażone w sprzętowy bufor zapisu. Trzeba zaznaczyć, że takie rozwiązanie będzie bardzo negatywnie oddziaływało na prędkość operowania na danych, co może w konsekwencji zniechęcić do zakupu tego elementu. Jedyną opcją pozostanie wtedy zainstalowanie programowego bufora zapisu. Ponadto decydując się na zakup dysków SSD należy zwrócić szczególną uwagę na deklarowaną przez danego producenta prędkość odczytu czy zapisu. Im wyższe będą wartości, tym lepszej wydajności dysku można się spodziewać.

Transfer i interfejs

Jak wiadomo przenoszenie danych należy do żmudnych procesów, które mogą trwać kilkadziesiąt minut w przypadku, gdy dany użytkownik będzie w posiadaniu zwykłych dysków twardych. Warto przy tym zaznaczyć, że przepustowość dysków SSD może być nawet 100 razy większa w porównaniu do dysków HDD. Powoduje to, że osoba, która zdecyduje się na zakup dysku twardego SSD, powinna przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na to, jaki interfejs wykorzystuje. Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszy się SATA III, który zapewnia przepustowość na poziomie nawet 6 Gbit/s. Osobom, które jednak chcą wykorzystać cały możliwy potencjał urządzeń półprzewodnikowych, rekomendowane są modele M.2 PCI-Express x4, które zapewnią najszybsze działanie.