Jak pozyskać środki unijne na otwarcie firmy

Jak pozyskać środki unijne na otwarcie firmy – przed wieloma studentami stoi poważne zadanie polegające na obraniu określonej ścieżki zawodowej. Nie zawsze chadzają utartymi szlakami i decydują się na własny biznes. Tyczy się to w szczególności absolwentów kierunków technicznych. Mając niebanalny pomysł i chęci, uporać się muszą z poważnym problemem. Jest nim deficyt środków potrzebnych na rozkręcenie własnego biznesu. Jak w takiej sytuacji działać. Czy zaciągnięcie pożyczki na start jest dobrym pomysłem? Czy warto skorzystać z pomocy unijnej w tym zakresie? Zostań z nami przez moment, a dowiesz się ciekawych rzeczy!

Konwencjonalne sposoby pozyskania funduszy

Jak pozyskać środki unijne na otwarcie firmy
Jak pozyskać środki unijne na otwarcie firmy

Nim przejdziemy do gwoździa tego artykułu, warto pochylić się nad standardowymi rozwiązaniami, które również pomogą uporać się z pustą kieszenią. Pierwszym z brzegu sposobem na pozyskanie źródeł finansowania na założenie własnego projektu jest program oferowany w ramach Urzędu Pracy. Będąc osobą bezrobotną, możesz starać się o dotację do rozkręcenia własnego biznesu. Pozytywne rozpatrzenie wniosku zależy od analizy sytuacji rynkowej i twojej koncepcji na biznes. Skutkiem zatwierdzenia środków jest podpisanie określonej umowy i zyskanie pieniędzy. Należy się jednak liczyć z tym, że trzeba się rozliczyć z PUP, poprzez udowodnieni, iż środki zostały wykorzystane wraz z ich przeznaczeniem. Kolejnym sposobem pozyskania źródeł finansowych jest bank. O ile jesteś człowiekiem rokującym na bezproblemowe uiszczanie rat i dysponujesz jakąś formą zabezpieczenia, możesz skorzystać z oferty kredytowej. Spotykając się z odmową banku, możesz skorzystać z programu pożyczka na start. Polega ona na wspieraniu przedsiębiorczości i tworzeniu nowych miejsc pracy. W tym celu należy się udać do najbliższego doradcy finansowego i wypełnić określony wniosek. Następnie, w terminie do dwóch tygodni uzyskasz odpowiedź. Przyjmując, że uzyskasz zgodę na udzielenie ci pomocy finansowej, spiszesz umowę kredytową. Uzyskać można w ten sposób nawet 26-krotność standardowego wynagrodzenia, co wydaje się kuszącą propozycją dla osoby początkującej. Oprocentowanie tego kredytu jest naprawdę niskie i pozwoli ci szybciej uporać się z uregulowaniem tego kredytu. Mało tego istnieje również możliwość anulowania części zobowiązań, o ile stworzysz miejsce pracy dla co najmniej jednego pracownika. Naprawdę warto z tej opcji skorzystać. Wspomnijmy teraz o mikro pożyczce unijnej, bo jest ona kolejnym sposobem na wykombinowanie pieniędzy na zainicjowanie własnej działalności.

Unijne wsparcie

Sporo się mówi o pomocy instytucji unijnych na wspieranie przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem osób stawiających pierwsze kroki w biznesie i tworzących miejsca pracy dla osób bezrobotnych. Należy tu wspomnieć o szlachetnym programie prorozwojowym o nazwie JEROMIE. Co on zakłada? Otóż ideą przewodnią tej inicjatywy jest wspieranie młodych, rzutkich i pomysłowych przedsiębiorców, którzy dysponują bogatym zapleczem ciekawych pomysłów. Jeśli identyfikujesz się z tą grupą ludzi i masz zamiar wdrażać nowoczesne technologie, to ten projekt godny jest rozwagi. Kusząca w tym wypadku jest forma pomocy, która polega na udzieleniu niskooprocentowanej pożyczki unijnej na start. W skali rocznej wychodzi od 0 do 6%. Warunkiem jest oczywiście wdrażania rozwiązań high-tech w miejscu pracy i dbałość o środowisko naturalne. Podobnie jak każda inna forma pomocy unijnej, tak i ta wymaga rzetelności kredytobiorcy. Musi on przedstawić dowody funkcjonowania swojej firmy w postaci ot, chociażby faktur za zakupiony sprzęt. Skupmy się teraz na funduszu unijnym i dotacjach.

Zobacz propozycje pomocy finansowej:

Czym jest fundusz unijny?

Właściwie to od wyjaśnienia definicji powinniśmy zacząć. Fundusz Unijny, na którym teraz się skupiamy to nic innego jak pieniądze zgromadzone do realizacji określonych celów. W domyśle ma on służyć wyrównywaniu nierówności pomiędzy różnymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Z owego funduszu dotuje się na przykład tworzenie miejsc pracy i zapobieganiu bezrobociu. Z funduszu unijnego wykłada się środki w charakterze dotacji do inicjacji działalności gospodarczej. Dzięki wspomnianym dotacjom nie musimy się skupiać na pożyczce dla firm na start w dowolnym banku, udzielających wysoko oprocentowanych kredytów i oczekujących czegoś w zastaw. Ze środków unijnych dotowany jest program JEROMIE, o którym wspomnieliśmy powyżej.

Jak skorzystać z dotacji?

Jeśli chcemy skorzystać z dotacji unijnych, aby założyć upragnioną firmę, to musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to proces krótki i trzeba spełnić wiele kryteriów. Dobrym startem będzie ułożenie nietuzinkowego pomysłu na działalność i ciekawego biznesplanu. Warto nad obiema tymi rzeczami solidnie popracować, bo od ich oceny zależeć będzie punktacja. Wysokość punktacji przy ocenie wniosku o dotacje unijne na rozkręcenie własnego biznesu jest istotna. Następnie, warto wyszukać odpowiedni projekt i się do jego realizacji zgłosić. Otrzymamy wówczas określone materiały szkoleniowe i wiedzę praktyczną na temat funkcjonowania biznesu. Merytoryka zawartej we wniosku treści jak już wspomnieliśmy, wpływa na akceptacje projektu i udzielenie wsparcia finansowego. Do wniosku należy dołączyć niezwłocznie wymagane, a podane na formularzu załączniki. Warto zadbać o dwie rzeczy, a mianowicie na stronie formalnej stosowanego wniosku o dotację oraz na merytorycznym opisie własnego pomysłu. Po uzyskaniu pozytywnego odzewu instytucji do tego właściwych uzyskasz środki unijne na założenie firmy. Jedna uwaga. Nie pokrywają one w stu procentach zapotrzebowania początkującego przedsiębiorcy, więc zgłaszając chęć do realizacji danego projektu, należy wnieść jakiś wkład własny. Problem pojawia się wówczas, gdy nie mamy odłożonych określonych pieniędzy na koncie. Jeśli jesteśmy jednak pewni powodzenia swojej firmy, warto zaciągnąć niewielką pożyczkę dla przedsiębiorców. Dzięki niej w stanie będziemy sensownie podejść do wyznaczonego przez siebie zadania. Po uzyskaniu zgody organów właściwych przedłożona będzie ci umowa dotycząca dotacji. Również należy dołączyć do niej załączniki. Podobnie jak w przypadku praktycznie każdej formy wspierania przedsiębiorczości należy okazać się dowodami świadczącymi o należytym wykorzystaniu zdobytym środków. W przypadku potencjalnej defraudacji nakładana jest kara administracyjna na nieuczciwego beneficjenta w postaci zwrotu uzyskanych środków powiększonych o odsetki.