Szycie dla każdego

Babcia pochylona nad maszyną do szycia to wspomnienie wielu osób. Rzadko kiedy korzystało się z usług krawca, najczęściej cerowanie, wszywanie zamków i zaszywanie dziur robiło się w domowym zaciszu. Dzisiaj dziurawe skarpetki czy ubrania z zepsutym zamkiem się wyrzuca, a przecież szycie nie wymaga wielkich zdolności manualnych. Dlatego coraz więcej osób jednak odkurza stare maszyny do szycia i próbuje swoich sił. Niektórzy z takiej pasji czynią pomysł na życie. 

Z maszyną za pan brat

Szycie na maszynie nie należy do najłatwiejszych, choć podstawowych ściegów  można szybko się nauczyć. Najgorsze jest nawlekanie nici i ciągłe jej plątanie, co powoduje że większość czasu na początku spędzamy na szukaniu powodów złego prowadzenia ściegu. Dlatego na początku trzeba trochę czasu spędzić na nauce. Najlepiej poszukać w domu skrawków materiałów lub udać się po ścinki do sklepu z tkaninami. Za niewielkie pieniądze dostaniemy końcówki materiałów, które pozwolą nam na ćwiczenie wszystkich dostępnych ściegów. 

Jeśli swoją przygodę z szyciem chcemy zacząć od starej maszyny odziedziczonej po babci to z pewnością będziemy potrzebować pomocy z jej konserwacją. Trudno o takiego specjalistę, poszukiwania trzeba rozpocząć od Internetu. Można też się przejść do krawców lub sklepów z tkaninami i być może znajdzie się ktoś, kto będzie się znał na naszym egzemplarzu. Nawet gdy maszyna  jest sprawna to warto zrobić jej przegląd, by nie zepsuć jej niewłaściwym użytkowaniem.

Zakup maszyny do szycia

Jeśli nie posiadamy w domu starej maszyny do szycia a  chcemy spróbować swoich sił w szyciu to musimy zdecydować się na zakup używanej bądź nowej  maszyny. W przypadku używanego sprzętu musimy być ostrożni, nie znając się na maszynach trudno będzie nam stwierdzić czy wszystko z nią w porządku. Gdy zaraz zacznie się psuć trudno nam będzie samodzielnie ją naprawić. Dlatego warto pomyśleć o zakupie nowej maszyny.

Ceny maszyn do szycia rozpoczynają się od niecałych dwustu złotych. Oczywiście nie są to najlepsze modele, ale jeśli nie planujemy zbyt skomplikowanych ściegów to na początek taka maszyna spokojnie wystarczy. Da nam też to czas na zastanowienie się, czy chcemy szyć dalej i poszerzać swoje umiejętności. Możemy złapać bakcyla, ale może również zdarzyć się, że ciągłe problemy z nitką pozbawią nas chęci do szycia. Maszyny do szycia coraz częściej pojawiają się w dużych sieciach handlowych, dlatego nie będziemy mieli problemu z ich dostaniem. Wiodący są producenci z Niemiec, ale na rynku dostępne są też tańsze polskie modele. 

Pierwsze próby szycia

Mając swoją maszynę możemy od razu spróbować uszyć proste rzeczy. Najpierw oczywiście musimy zamówić odpowiednie materiały w sklepie z tkaninami. Na początek nie kupujmy zbyt wiele i korzystajmy z tańszych materiałów. Być może pierwsze próby nie będą udane więc lepiej nie wydawać zbędnie pieniędzy. Nie zaczynajmy też swoich prób od szycia trudnych rzeczy. Jeśli  na początku zabieramy się np. za uszycie sukienki to na pewno bardzo szybko się zniechęcimy. Do tego potrzebujemy wykrojów, których na pewno nie stworzymy sami.

ZOBACZ:

 

A spróbować możemy zrobić literki z imieniem naszego dziecka, to dość łatwe zadanie i nawet krzywe ściegi będą w tej sytuacji wyglądać uroczo. Częściowo literki szyjemy na maszynie a wykańczamy je ręcznie. Stosunkowo łatwe będzie również wykonanie zabawek sensorycznych, np. kostki ze wstążkami. Wiele osób decyduje się na szycie przytulanek, charakterystyczne sówki czy lale będą doskonałym prezentem dla dzieci znajomych. Do ich wykonania będziemy potrzebować kolorów materiałów i syntetycznego wypełnienia, w literkach sprawdzi się wata. Wszystkie te rzeczy dostaniemy w sklepie z tkaninami. Do takich wyrobów warto używać zróżnicowanych kolorów i faktur, które przyciągną uwagę dziecka. Inspiracje i sposoby wykonania znajdziemy w internecie, dzięki zdjęciom i filmom będziemy mogli krok po kroku uczyć się szycia literek czy pluszaków.

Kursy krawieckie

W dużych miastach nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem kursu krawieckiego. Wystarczy dobrze poszukać w Internecie. Panie  kochające szycie chętnie dzielą się swoją wiedzą i pasją z innymi. Zajęcia odbywają się w grupach bądź indywidualnie. Pod okiem specjalisty łatwiej nam będzie zrozumieć jak działa maszyna i jak z niej korzystać. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie nam się szyło. Pierwsze zajęcia to oczywiście próby prostych ściegów i garść teorii na temat szycia. 

Na zajęciach będziemy mieć dostęp do niezliczonej ilości materiałów, którą prowadzący zamawia w hurtowych ilościach w sklepie z tkaninami. W późniejszym czasie uczestnicy dostają potrzebne wykroje, które pozwolą na uszycie prostych ubrań. Na początek można uszyć fartuch kuchenny, kardigan czy  spódnicę. Bardzo często wystarczy kilka lekcji, by nauczyć się podstaw szycia. Być może rozwijając swoją pasję będziemy mogli uczynić z niej także dodatkowe źródło dochodu. Moda na rękodzieło trwa w najlepsze i można spróbować tworzyć proste zabawki, literki z imionami czy poduszki. 

ZOBACZ TAKŻE: