5 porad związanych z wyborem deski do wakesurfingu

Każdego roku przychodzi czas, kiedy wybieramy się nad wodę, by oddać się urokom opalania, wygrzewania na słońcu oraz beztroskiego wylegiwania się na plaży. Lato. Choć kojarzy się ono głównie z wyżej wspomnianymi elementami, jest też idealnym okresem na to, by uprawiać sporty wodne https://nafali24.pl/pl/promotions. Jednym z nich jest wakesurfing. Doskonale wiemy, jak szybko można się w niego wkręcić – a gdy jest się już “na fali”, chce się więcej, szybciej, lepiej. To z kolei umożliwia odpowiednio dobrana, a przede wszystkim własna deska do wakesurfingu. Jak wybrać taką, która będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom? 

Wybór deski do wakesurfingu – nasze porady

Wbrew temu, co sądzą osoby niezwiązane z tematem uprawiania wakesurfingu, wybór odpowiedniej deski może stanowić wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli nie mamy żadnego porównania (na przykład dlatego, że do tej pory nie zwracaliśmy na nią uwagi). Poniżej przedstawiamy kilka naszych porad, które sprawią, że wybrana przez nas deska do wakesurfingu będzie spełniała nasze oczekiwania. 

1. Zadbajmy o odpowiedni rozmiar

Deska do wakesurfingu powinna zostać dostosowana do naszych gabarytów – wagi oraz wysokości. Jeżeli wybierzemy tę zbyt małą, nie będzie ona w stanie nas utrzymać i po prostu zanurzy się lekko w wodzie, sprawiając, że łódź będzie nas wciągać za blisko siebie (szczególnie przy większych prędkościach), jednocześnie zmniejszając kontrolę, jaką mamy nad deską. Zbyt duża deska sprawi z kolei, że będzie nam ciężko ją kontrolować, a obracanie nią i wskakiwanie na falę będzie o wiele trudniejsze (mimowolne zeskakiwanie z niej stanie się za to faktem). Na szczęście większość producentów desek posiada własne rozpiski związane z naszą wagą i/lub wzrostem w relacji do ich rozmiaru. Jeżeli i one nie dadzą nam wystarczającej pewności co do wyboru, postawmy na tę nieco większą – znacznie łatwiej jest do niej dorosnąć, aniżeli przyzwyczaić się do braku kontroli wynikającego ze zbyt małej deski. 

2. Wybierzmy właściwe finy

Fin to element, bez których deska do wakesurfingu nie mogłaby się obyć. Istnieje mnóstwo ich rodzajów, przy czym część desek oferuje możliwość ich swobodnej wymiany (jest to zdecydowanie preferowane rozwiązanie), a część zawiera je wtopione w siebie. Finy dzielą się na głębokie i płytkie, a same w sobie są odpowiedzialne za nadawanie desce kierunku i zapobieganie jej swobodnemu obracaniu się po wodzie. Początkujący powinni zdecydować się na głębsze finy, również te wbudowane w deskę https://nafali24.pl/okulary-przeciwsloneczne. Zaawansowani z kolei preferują płytsze. Najlepiej zainwestować w deskę z wymiennymi finami, co umożliwi nam testowanie różnych ich wariantów i odnalezienie modelu, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. To definiuje nie tylko deska, ale i nasz styl, o którym kilka słów powiemy za chwilę.

3. Zdecydujmy się na deskę z właściwego materiału

Większość desek do wakesurfingu powstaje na bazie włókna szklanego oplatającego piankowy lub drewniany korpus. Ten pierwszy jest zwykle tańszy i sprawia, że deska jest lżejsza oraz bardziej wytrzymała. Deski wykonane na bazie drewna lepiej sprawdzają się na fali. Drewniane deski poleca się przede wszystkim bardziej zaawansowanym sportowcom – te z wypełnieniem piankowym wybaczają znacznie więcej błędów.

4. Poznajmy nasz własny styl i odkryjmy kształt deski

Wiele w doborze deski do wakesurfingu ma do powiedzenia również styl naszej jazdy, który po części określi kształt, w który powinniśmy celować. Jeżeli kiedyś jeździliśmy na nartach i zawsze robiliśmy to z jedną wysuniętą nogą, prawdopodobnie powinniśmy postawić na deskę typu singletip, z węższym frontem i kwadratowym tyłem. Jeśli deskę do wakesurfingu traktujemy jak deskorolkę, a na takowej już kiedyś jeździliśmy, lepiej w naszym przypadku sprawdzi się deska twin-tip, z dwoma jej końcami zaokrąglonymi.

5. Przetestujmy kilka modeli

Choć żaden sklep z deskami wakesurfingowymi nie zgodzi się na przetestowanie którejkolwiek z nich w akcji przed zakupem, z pomocą mogą ruszyć nam wypożyczalnie. Zazwyczaj oferują one dostęp do zróżnicowanego sprzętu – jeżeli nie, możemy odwiedzić kilka z nich. Warto przynajmniej raz skorzystać z deski o każdym kształcie, ale też zwracać uwagę na wszystko to, o czym wspomnieliśmy w poprzednich poradach. Pozwoli nam to określić wszystkie kolejne elementy niezbędne do złożenia deski naszych marzeń. Nie podejmujmy decyzji zbyt wcześnie, a poprzyjmy ją wielokrotnymi testami.

Podsumowanie

Deska do wakesurfingu jest jedynym elementem ekwipunku niezbędnym do uprawiania tego sportu. Gdy już zdecydujemy się na porzucenie tych narzucanych nam przez wypożyczalnie, mocno wyeksploatowanych i możliwych do użycia przez każdego chętnego, będziemy musieli wybrać tę własną, “naszą”. Wybór nie będzie łatwy – zwłaszcza, że tego typu przedmioty występują nie tylko w różnych kształtach, ale i rozmiarach, z rozmaitymi finami i rodzajem konstrukcji https://nafali24.pl/okulary-przeciwsloneczne. Podejmijmy go jednak roztropnie (a najlepiej każdy z rodzajów desek przetestujmy właśnie w wypożyczalniach), gdyż to od niego zależeć będzie nasza efektywność oraz szybkość nabierania doświadczenia na wodzie.

Polecamy: