Pianka eva co to jest

Tworzenie cosplayu wymaga kreatywności i różnorodnych wyzwań. Przecież wcale nie jest łatwo przenieść w rzeczywistość to, co realizuje się w filmie czy grze za pomocą grafiki komputerowej. Tutaj ważny jest przede wszystkim sam proces twórczy. Kolejne uczucie, gdy skończy się przygotowywać kostium i zmieniać siebie w ulubioną postać. W procesie tworzenia wiele osób pokonuje siebie, szukając nowych rozwiązań.

Jest wiele trudności. Znalezienie materiału o określonym kolorze i odcieniu może być trudne. Trzeba także pomyśleć o tym, z czego i jak uszyć kostium cospay. To zawsze niestandardowe wzory i rozwiązania, które trzeba wymyślić samodzielnie. Jednym z najlepszych materiałów do wykonania stroju cosplay jest pianka eva. Pianka eva co to jest? To nowoczesny, bezpieczny materiał, który znajduje zastosowanie w przygotowaniu różnych kostiumów, bez względu na ich złożoność.

Pianka eva, co to jest?

pianka kreatywnaEva to skuteczna guma piankowa, która zajmuje wiodącą pozycję wśród nowoczesnych polimerów. Jest lekka, elastyczna, sprężysta, odporna na wilgoć, nie wchodzi w interakcje z chemikaliami i jest hipoalergiczna. Oprócz miękkości i ciągliwości, pianka eva ma dobrą wytrzymałość na rozciąganie i zginanie, a także wysoką odporność na przebicie i ścieranie. To dobry materiał do robienia cosplayowych akcesoriów.

Pianka eva jest używana, jako materiał do wytwarzania produktów, które muszą być mocne a zarazem elastyczne. Może to być średniowieczna zbroja, broń lub tarcza, nie do odróżnienia z wyglądu od żelaza, ale przy tym miękka i bardzo lekka. Ponadto doskonale nadaje się do szycia lalek naturalnej wielkości i gigantycznych modeli zwierzęcych, ogólnie materiał ma właściwości, które pozwalają na wykonanie produktów wolumetrycznych, które z czasem nie tracą kształtu. W przeciwieństwie do wielu tworzyw sztucznych, pianka eva jest uważana za przyjazną dla środowiska. W ogóle nie pachnie lub ma słaby zapach, nie powoduje reakcji alergicznych i doskonale nadaje się do kostiumów cosplay. Produkty wykonane z tego materiału można ciągnąć, zgniatać i zginać.

Pianka eva to:

 • Substancja poliolefinowa etylen-octan winylu, drobno porowaty materiał przypominający piankę
 • Ma niezwykłą lekkość; zawiera octan winylu od 10% do 50%
 • Ma właściwości zbliżone do polietylenu, ale przewyższa go wytrzymałością i przezroczystością
 • Wytrzymuje odkształcenia i powraca do pierwotnego kształtu
 • Elastyczna, sprężysta
 • Nadaje się do termoformowania
 • Wyróżnia się wyporem i niską nasiąkliwością
 • Ma zwiększoną przyczepność do różnych materiałów
 • Ma doskonałą amortyzację i dielektryczność
 • Odporna na chemikalia
 • Trwała w eksploatacji.

Pianka eva ma właściwości podobne do polietylenu, ale ma lepszą wytrzymałość. Jest w stanie wytrzymać odkształcenia i powrócić do pierwotnego kształtu.

Cechy pianki eva do wykorzystania w kostiumach i akcesoriach cosplay

Pianka eva cechuje się doskonałą elastycznością, wysoką wytrzymałością na rozciąganie, a także termoplastycznością tzn. możliwością zapamiętywania danego kształtu po podgrzaniu i późniejszym schłodzeniu. Eva jest materiałem dość powszechnym w użyciu w życiu codziennym można go spotkać w postaci dywaników sportowych czy samochodowych. I oczywiście zalety pianki zostały zasłużenie docenione przez rekwizyty na całym świecie: materiał wykorzystywany jest w teatrach, kinie i cosplayu. Pianka eva 10mm doskonale nadaje się do tworzenia wszelkiego rodzaju kostiumów i akcesoriów, od antycznych zbroi i mieczy po skafandry kosmiczne i armaty. Dzięki odpowiednim umiejętnościom i odpowiednim narzędziom może nadać wygląd niemal każdego materiału.
Jednocześnie wytrzymałość gotowych produktów jest znacznie wyższa niż wytrzymałość plastikowych odpowiedników. W przeciwieństwie do innych tworzyw, pianka EVA może być obrabiana (frezowanie, wiercenie, cięcie, szlifowanie) i wytłaczana na powierzchni produktu, co pozwala na tworzenie niepowtarzalnych modeli i obiektów artystycznych. Pianka eva dobrze trzyma swój kształt i pozwala zachować produkty w takiej formie, w jakiej zostały wykonane. Nadaje się do termoformowania, przy dłuższym ogrzewaniu powyżej 80 stopni Celsjusza staje się elastyczna, a po schłodzeniu ponownie staje się solidna, zachowując kształt nadany jej po podgrzaniu.

Zalety pianki Eva dla cosplay

Pianka eva to najlepszy wybór do tworzenia produktów naturalnej wielkości, kostiumów cosplay i różnych dekoracji. Jednocześnie złożoność produktów może różnić się w szerokim zakresie: materiał pozwala zachować wysoką szczegółowość takich projektów, niska waga pozwoli na tworzenie konstrukcji o dużych gabarytach bez zamykania kreatywności w ramach fizycznych ograniczeń. Wartość materiału doceniają cosplayerzy na całym świecie.

Dzięki optymalnemu połączeniu wytrzymałości, gęstości i elastyczności, pianka eva jest doskonałym materiałem do tworzenia broni chronionej podczas treningu, która może być używana zarówno bezpośrednio do treningu, jak i do inscenizacji scen i występów bojowych. Cosplayerzy często sięgają po piankę eva i wydobywają z niej cały jej potencjał. Proces tworzenia kostiumu z pianki rozpoczyna się od stworzenia wzoru na podstawie wizerunku wybranej postaci. Następnie wzór jest przenoszony na arkusz pianki eva. Detale stroju wycina się skalpelem lub dobrym nożem biurowym i zawsze pod kątem prostym, inaczej materiał się kruszy. Termoformowanie nadaje elementowi kostiumowi pożądany kształt.