Co powinien umieć detektyw?

Detektyw to osoba świadcząca usługi detektywistyczne – pracująca najczęściej w agencji detektywistycznej. Detektyw zajmuje się tropieniem, śledzeniem i obserwowaniem danej osoby oraz zbieraniem informacji na jej temat, lub na temat bliskich jej osób, aby rozwiązać problem, z jakim zgłosił się do niego klient.

Kto może zostać detektywem?

Zawód ten może wykonywać każda osoba po ukończeniu 21 roku, która posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz całkowitą zdolność do czynności prawnych. Osoba starającą się o posadę detektywa musi przejść szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych a także przepisów prawa. Dodatkowo każdy detektyw musi przejść badanie psychiatryczne, które potwierdzi jego odporność psychiczną. Osoby uprawnione do wykonywania tego zawodu posiadają licencję – czyli dokument, który potwierdza umiejętności i daje prawo do wykonywania zawodu. Początkujący detektywi najczęściej szukają zatrudnienia w biurze detektywistycznym. Czy łatwo jest przejść proces szkolenia i zostać detektywem? Na pewno należy w tym celu posiadać określone umiejętności i predyspozycje – nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu. Co powinien umieć dobry detektyw?

Podstawowe umiejętności

Zawód detektywa nie jest łatwy, wiąże się on z posiadaniem odpowiednich cech – zarówno osobowościowych, jak i charakteru, a niekiedy także z koniecznością podejmowania wyrzeczeń na rzecz pracy. Każdy detektyw powinien posiadać podstawowe umiejętności, takie jak:

  • Łatwe nawiązywanie kontaktów – najchętniej zatrudniane osoby to te, które charakteryzują się wysokim poziomem komunikatywności. Praca detektywa opiera się w dużej mierze na kontaktach z ludźmi, dlatego łatwe nawiązywanie kontaktu jest bardzo istotną umiejętnością. Dodatkowo osoba pracująca na tym stanowisku powinna być rozmowna i sympatyczna – aby łatwiej mogła wzbudzić zaufanie ludzi i nawiązać z nimi kontakt.
  • Analityczne myślenie – łączenie ze sobą niektórych wątków, tak aby powstała z nich spójna całość to kolejna umiejętność niezwykle przydatna i pożądana w pracy detektywa. Osoba ubiegająca się o stanowisko detektywa powinna umieć analizować konkretną sytuację i wyciągać z niej właściwe wnioski. Istotne jest także logiczne i kreatywne myślenie, które pozwoli opracować różne scenariusze możliwych sytuacji. 
  • Cierpliwość – praca detektywa to nie tylko pościgi i zagadki. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że zdobycie kluczowej informacji wymaga spędzenia wielu godzin na przeszukiwaniu książek lub Internetu. 
  • Dyskrecja – niewątpliwie każdy detektyw powinien umieć pracować w tajemnicy i wtopić się w tłum, tak aby pozostać niezauważonym.
  • Umiejętność prowadzenia obserwacji – dobry detektyw powinien umieć prowadzić obserwacje w każdych warunkach, zarówno podczas spaceru, jak i w czasie poruszania się różnego rodzaju pojazdami, np. autobusem miejskim, tramwajem, metrem czy pociągiem. Bez wątpienia musi także umieć prowadzić obserwacje w zatłoczonych miejscach publicznych, takich jak np. kawiarnie, puby czy dyskoteki. 
  • Umiejętności techniczne – każda osoba, która obejmuje stanowisko detektywa, powinna umieć używać urządzeń rejestrujących dźwięk i obraz, a także wiedzieć, kiedy można ich używać legalnie. Nawet jeżeli detektyw ni będzie osobiście korzystał z tego rodzaju sprzętu to powinien posiadać wiedzę na jego temat. Może przyda się ona do poinstruowania klienta, a także do sprawdzania pomieszczeń i samochodów, w celu zlokalizowania założonego podsłuchu bądź urządzenia GPS.
  • umiejętność prowadzenia przesłuchań – to niezwykle istotna umiejętność przydatna w pracy każdego detektywa, w której niezwykle istotne jest nauczenie się przeprowadzania rozmowy z podejrzanym. Zdolność ta może przydać się również podczas przeprowadzania wywiadu środowiskowego oraz do rozmów z osobami spotkanymi w terenie. Realizując czynności w terenie często zdarza się, że trzeba pozyskiwać informacje od różnych osób, co nie zawsze jest łatwe, bo ludzie z reguły nie chcą współpracować w obawie o swoje zdrowie, życie lub zajmowane stanowisko.

Dobry detektyw powinien także być dyspozycyjny, gdyż praca prywatnego detektywa wymaga załatwiania niektórych spraw w godzinach popołudniowych i wieczornych, a niekiedy nawet nocnych. Należy mieć na uwadze, że osoby obejmujące to stanowisko często muszą przedkładać życie zawodowe nad sprawy prywatne. Ponadto do obowiązków detektywa należy znajomość obowiązującego prawa, aby wiedział na co może sobie w danej chwili pozwolić unikając łamania przepisów i ponoszenia za to odpowiedzialności.

Komu potrzebne są usługi detektywistyczne?

W Polsce zawód prywatnego detektywa funkcjonuje od 2001 roku, więc stosunkowo niedługo. Mimo tego detektywi szybko zyskali sobie sympatię społeczeństwa i dużo ludzi korzysta z ich usług. Przypadki, w których wynajmowani są prywatni detektywi są bardzo różne. Niektórzy potrzebują takiej usługi w celu wyjaśnienia nieprzyjemnych okoliczności, dla innych jest to szansa na odnalezienie zaginionej osoby, a dla jeszcze innych możliwość przyłapania niewiernego współmałżonka.