Z pewnością wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak często mamy do czynienia z serwerami. Część z nich nie ma pojęcia, że serwerów używamy za każdym razem, gdy korzystamy z internetu, przeglądając strony internetowe. Dlatego też powinniśmy posiadać podstawowe informacje na ich temat. Czym dokładnie jest serwer? Czy każdy komputer może nim zostać? Jaki podział możemy wyróżnić? Na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru serwera? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Czym dokładnie jest serwer?
Dokładne zdefiniowanie serwera nie jest zbyt łatwe, gdyż ma ono wiele znaczeń. Z reguły jednak mówi się, że jest to pewien program lub urządzenie, które świadczy usługi na rzecz innych urządzeń lub programów, które można nazwać klientami. Brzmi dosyć skomplikowanie, prawda? W uproszczeniu jednak serwer zapewnia usługi klientom, którzy wysyłają dane żądanie do serwera. Aby zrozumieć tę definicję, najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być jej zobrazowanie. Jeśli pewien użytkownik chce zobaczyć naszą stronę internetową, wówczas wysyła informacje do serwera, gdzie znajdują się poszczególne pliki serwera. Po chwili otrzymujemy odpowiedź, która to wysyła pliki temu użytkownikowi za pomocą połączenia internetowego, dzięki czemu możliwe jest zobaczenie danej strony. Wbrew pozorom ich działanie nie jest takie skomplikowane, a pierwsze serwery były dostępne już kilkanaście lat temu.
Czy każdy komputer może być serwerem?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca, jednakże należy pamiętać, że nie każdy się nadaje. Najbardziej zaawansowane serwery mają bowiem wiele zabezpieczeń, dzięki czemu możemy być pewni, że są one niezawodne i będą doskonale działać 24 godziny na dobę. Święta, weekend, a może nocne godziny? Niezależnie od tego, mamy możliwość otworzenia strony internetowej. Dodatkowo profesjonalne serwery umieszczane są w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach. Panuje tam odpowiednia temperatura, znajduje się również wentylacja, a także bezpieczna wilgotność powietrza. W razie potrzeby znajdziemy tam dodatkowe zasilacze, a także awaryjne zasilanie w razie ewentualnych problemów z dostawą energii elektrycznej. Warto wspomnieć o zaawansowanym oprogramowaniu i wydajnych komponentach, które są odpowiednio przystosowane do ciągłej pracy nawet w najtrudniejszych warunkach. Przeciętny komputer z pewnością nie będzie tak skuteczny i nie spełni tak wielu funkcji, jak profesjonalny serwer.
Szeroki podział serwerów, ze względu na pełnioną funkcję
Serwery są bardzo wszechstronnymi urządzeniami, które pełnią ogromną ilość funkcji- wszystko zależy do tego, czego wymaga sieć w przedsiębiorstwie. Wyróżniamy następujące serwery:
- serwer plików- jego zadaniem jest udostępnianie plików, a także wolnego miejsca dyskowego. Istnieje wiele takich serwerów, dzięki którym możliwe jest przechowywanie poszczególnych folderów “w chmurze”
- serwer wydruku- odpowiada za zarządzanie drukowaniem, które przydatne będzie w dużych przedsiębiorstwach
- serwer WWW- to właśnie na tym serwerze znajdziemy odwiedzane witryny internetowe
- serwer wykonań- jego zadaniem jest przydzielanie zasobów procesora do konkretnych procesów
- serwer dostępowy- udostępnia połączenie internetowe innym urządzeniom
- serwer faksów- odbiera i wysyła faksy
- serwer baz danych- gromadzi i przetwarza dane, a następnie udostępnia poszczególne informacje użytkownikom, którzy są do tego uprawnieni
- serwer podstawowy- tworzy i zarządza kopiami zapasowymi
- serwer FTP- działa na podobnej zasadzie co serwer plików, jednak wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest chroniony odpowiednim hasłem, dlatego tylko wybrane osoby mają do niego dostęp
- firewall- zabezpieczają naszą sieć, a dodatkowo zapobiegają dostępowi do niej z zewnątrz, jest to więc świetna forma ochrony chociażby przed kradzieżą ważnych danych w przedsiębiorstwie
Na jakie parametry zwracać uwagę, podczas wyboru odpowiedniego serwera?
Wybór odpowiedniego serwera nie należy do najprostszych, bowiem na rynku znajdziemy ich bardzo dużo. W sposób szczególny powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które opisują poszczególne możliwości tych urządzeń. Najważniejsza jest powierzchnia, a właściwie ilość wolnego miejsca na dysku. Jest to bardzo istotne, gdyż od tego zależy, ile plików będziemy mogli przechowywać. Kolejnym aspektem jest ilość obsługiwanych domen. W tym przypadku chodzi o to, ile różnych stron internetowych i adresów możemy posiadać na serwerze. Ważne są także obsługiwane technologie. Nie da się ukryć, że absolutną podstawą są zaawansowane antywirusy, specjalne systemy dla poczty, które chronią przed spamem, a także języki stron WWW, które obsługiwane są przez poszczególny serwer. Kolejnym elementem jest ilość kont pocztowych- to ilość obsługiwanych skrzynek mailowych. Dobry serwer powinien posiadać szybką pamięć, a także dobrej jakości dyski twarde. W celu zminimalizowania awaryjności, urządzenie powinno być wyposażone w specjalne rozwiązanie RAID, które odpowiada za przechowywanie kopii poszczególnych danych.