Czy uda się pokonać depresję? Psychoterapeuta i psychiatra wiedzą jak tego dokonać. Mam depresję: często słyszymy te słowa. Ale częściej ludzie nazywają depresję zwykłymi atakami złego nastroju, które często ustępują same po kilku dniach. Prawdziwa depresja jest chorobą, która może zatruwać życie przez wiele lat i nigdy nie ustępuje bez leczenia.
Dlatego utrata zainteresowań i przeżywania przyjemności i ciągłe złe samopoczucie utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie predysponują do rozpoczęcia leczenia depresji. Po pomoc należy udać się do psychologa, który podczas rozmowy z pacjentem, stwierdzi czy wymaga on konsultacji psychiatrycznej czy należy skupić się na psychoterapii.
Co to jest depresja?
Depresja jest poważną chorobą charakteryzującą się wyraźnymi objawami, które odróżniają ją od złego nastroju. Główne objawy depresji obejmują:
- Odczuwanie ciągłego przygnębienia
- Częste wahania nastroju
- Utrata zdolności odczuwania przyjemności (nic nie podoba się i nie interesuje)
- Niemożność koncentracji, zaburzenia pamięci
- Niemożność podjęcia decyzji, ciągły powrót do tych samych kwestii
- Strach, lęk, ataki paniki, ataki agresji
- Chroniczne uczucie zmęczenia, letargu (budzę się złamany)
- Zaburzenia snu, bezsenność lub odwrotnie, ciągła senność
- Utrata apetytu, utrata masy ciała, problemy trawienne
- Zmniejszone libido
- Uczucie ucisku, ciężkości w jamie brzusznej i klatce piersiowej, duszność.
- Różne objawy wegetatywne, takie jak nadmierne pocenie się, drżenie, suchość w ustach i inne.
Jeśli te objawy występują jednocześnie i utrzymują się przez kilka tygodni, istnieją wszelkie powody, by rozpocząć leczenie depresji. Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia, że depresja jest zawsze wynikiem smutnych wydarzeń: utraty bliskich, rozwodu, utraty ulubionej pracy. Ale to nie do końca prawda.
Rodzaje depresji
Istnieją trzy główne typy depresji: reaktywnej, somatyczne i endogenne. Reaktywność jest tak naprawdę wynikiem nagłych zmian w życiu lub traumy. Endogenne powstaje, jakby znikąd, bez wyraźnego powodu. W rzeczywistości istnieją powody, które po prostu nie są zauważalne dla innych. Depresja endogenna może być spowodowana brakiem równowagi hormonalnej (depresja poporodowa jest szczególnie szeroko znana), stosowaniem niektórych leków, alkoholu lub narkotyków. Depresja somatyczna jest jednym z objawów innej choroby, na przykład choroby Alzheimera, niedoczynności tarczycy, urazowego uszkodzenia mózgu, a nawet zwykłej grypy.
Niedocenianie depresji jest bardzo niebezpieczne. W tym stanie nie ma nic atrakcyjnego ani romantycznego, niszczy życie i osobowość osoby, wpływając nie tylko na chorego, ale także na jego rodzinę. Rada przestań marudzić i weź się w garść jest nie tylko bezużyteczna, ale także bardzo szkodliwa, osoba cierpiąca na depresję nie jest w stanie kontrolować tego stanu. Taka osoba potrzebuje specjalistycznego leczenia depresji, odkładanie postawienia diagnozy może doprowadzić do tragedii.
Leczenie depresji – kto może je przeprowadzić?
Bardzo trudno jest szybko pozbyć się depresji, a bez pomocy lekarzy i psychologów jest to całkowicie niemożliwe. Skuteczne leczenie depresji wymaga odpowiedniego podejścia. Zwykle zalecane są złożone środki. Po pierwsze, do walki wchodzą leki przeciwdepresyjne, przepisywane przez psychiatrę, łagodzą one główne objawy. Z reguły etap leczenia depresji trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Jako dodatek do leków przeciwdepresyjnych często przepisuje się środki uspokajające. W niektórych przypadkach dobre efekty dają także zabiegi fizjoterapeutyczne, leczenie światłem, akupunktura. Po poprawie rozpoczyna się okres konsolidacji wyników. Ten etap leczenia jest nie mniej ważny depresja jest podstępna i może powrócić po kilku miesiącach, a nawet latach. Aby nie pozostawić chorobie ani jednej szansy powrotu, potrzebna jest psychoterapia i indywidualna praca z psychologiem.
W walce z depresją istnieje wiele metod:
- Psychoterapia poznawcza, której celem jest zmiana wyobrażenia o sobie i otaczającym świecie
- Psychoterapia interpersonalna, która pomaga rozwiązywać konflikty z innymi
- Terapia behawioralna mająca na celu zmianę zachowania prowadzącego do stresu i depresji
- Metoda, która rozwiązuje wewnętrzne konflikty osoby ze sobą i wieloma innymi.
Czas trwania tego etapu zależy od ciężkości stanu i od tego, czy pacjent jest gotowy do współpracy. Można wyleczyć depresję tylko wtedy, gdy naprawdę się tego chce. A jeśli walka z chorobą ogranicza się tylko do przyjmowania tabletek i wizyty u lekarzy, wynik nie zostanie osiągnięty lub ścieżka do powrotu do zdrowia będzie trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat. W leczeniu depresji nie ma drobiazgów. Oczywiście te wskazówki nie pomogą wyleczyć choroby bez leków i psychoterapii, ale mogą znacznie przyspieszyć proces.
Uprawianie sportu to nie jest psychologia, ale czysta fizjologia, podczas ćwiczeń fizycznych, czy nam się to podoba, czy nie, mózg wytwarza endorfiny hormony szczęścia i radości, których niedobór wywołuje stany depresyjne. Terapia sztuką to cała sekcja psychoterapii https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/. Kreatywność naprawdę pomaga radzić sobie z depresją. Każdy wynik pracy twórczej zwiększa poczucie własnej wartości, a sam proces jest ważny. Ale wartość artystyczna tak naprawdę nie ma znaczenia.
Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota |
Hugo Kołłątaja 12B |
81-332 Gdynia |
+48 532 361 880 |
www.psychoterapeuta-gdynia.pl |