Rehabilitacja wielu z nas kojarzy się tylko z zestawem porannych lub wieczornych ćwiczeń, które zostały zalecone przez specjalistę po różnych urazach ortopedycznych. Nie jest to błędne myślenie, ale rehabilitacja medyczna to termin, który obejmuje znacznie więcej działań, niż tylko pomoc po złamaniach czy skręceniach.
Czym jest rehabilitacja ?
Słowo ”rehabilitacja” pochodzi z łaciny i powstało poprzez połączenie dwóch elementów – ”re” i ”habilis”. Pierwszy z nich oznacza – ponownie, znowu a drugi – gotowy do działania, sprawny i silny. Dlatego prawidłowa definicja tego słowa oznacza kompleksowe wsparcie osób, które są niepełnosprawne fizycznie i psychicznie. To zestaw działań, dobrany w taki sposób aby osobom niesprawnym, na skutek różnych chorób, pomóc w powrocie do codziennych obowiązków domowych, zawodowych czy społecznych. Jej podstawowym celem jest przywrócenie, w jak największym stopniu, sprawności, która pozwoli choremu na samodzielne funkcjonowanie http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/terapia-manualna/. Bardzo często, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, powinna być prowadzona przez zespoły specjalistów. W zależności od rodzaju schorzenia mogą to być: fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy czy logopedzi.
Założenia klasycznego modelu rehabilitacji.
Aby rehabilitacja przyniosła oczekiwane efekty musi spełnić kilka podstawowych założeń. Po pierwsze musi być ona kompleksowa i odpowiednio dobrana. Oznacza to, że powrót do zdrowia powinien odbywać się pod kierunkiem zespołu specjalistów. Ich skład i zestawy działań przez nich zaproponowane, powinny być idealnie dobrane do potrzeb indywidualnego pacjenta. Po drugie – rehabilitacja powinna być przeprowadzona odpowiednio wcześnie. Im wcześniej zostanie on zastosowana, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent odzyska dawną sprawność. Trzecim założeniem jest ciągłość rehabilitacji. Aby mogła ona przynieś spodziewane efekty musi trwać wystarczająco długo. Oznacza to, że nie należy jej skracać i przerywać. Ostatnim punktem jest powszechność rehabilitacji. W tym przypadku chodzi o to, żeby mógł z niej skorzystać każdy kto tego potrzebuje, bez względu na swój status materialny czy społeczny.
Rodzaje rehabilitacji.
W zależności od rodzaju choroby i stanu jej zaawansowania wyróżnia się kilka wiodących typów rehabilitacji:
- ortopedyczną;
- neurologiczną;
- kardiologiczną;
- pulmonologiczną;
- psychologiczną;
- specjalistyczną.
Najczęściej spotykanymi rodzajami rehabilitacji są: rehabilitacja ortopedyczna i neurologiczna. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla pacjentów, którzy wracają do sprawności po długotrwałym unieruchomieniu i różnych urazach kości czy mięśni. Najczęściej odbywa się ona za pomocą ćwiczeń fizycznych lub specjalistycznych aparatów, które korzystnie wpływają na organizm pacjenta. Rehabilitacja neurologiczna przeznaczona jest dla osób, które doznały urazu mózgu czy rdzenia kręgowego, przeszły wylewy i udary mózgu oraz dla pacjentów z przewlekłymi chorobami układu nerwowego. W przypadku tego rodzaju rehabilitacji szczególnie ważną rolę odgrywa czas. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym lepsze i szybsze efekty można osiągnąć.
Rehabilitacja kardiologiczna jest stosowana u pacjentów, którzy przeszli zawał serca lub długotrwale cierpią na schorzenia układu naczyniowego. Jej zadaniem jest nauczenie pacjenta nowych nawyków związanych z aktywnością życiową oraz zmianę przyzwyczajeń żywieniowych.
Rehabilitacja pulmonologiczna przeznaczona jest dla osób, które mają problemy z układem oddechowym. Jej zadaniem jest zahamowanie rozwoju choroby, tak aby nie dopuścić do zaawansowanej niewydolności oddechowej.
Rzadko spotykanym rodzajem terapii jest rehabilitacja psychologiczna http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/korekcja-wad-postawy/. Często jest ona lekceważona przez lekarzy i pacjentów. Zupełnie niesłusznie. Nie od dzisiaj wiadomo, że psychika ludzka ma bardzo duży wpływ na zdrowie. Odpowiednio dobrane i przeprowadzone terapie, potrafią dać naprawdę spektakularne efekty.
Rehabilitacje specjalistyczne skierowane są do osób, które mają problemy ze wzrokiem czy słuchem. Dużą liczbą pacjentów są również noworodki, niemowlęta i dzieci z wadami stwierdzonymi zaraz po porodzie lub zdiagnozowanymi na wstępnych etapach życia. Ten rodzaj rehabilitacji jest również przeznaczony dla kobiet po zabiegach usunięcia piersi.
Najczęściej spotykane zabiegi podczas rehabilitacji.
W skład rehabilitacji wchodzi wiele zabiegów fizjoterapeutycznych. Cześć z nich jest realizowana osobiście przez pacjenta, cześć przez terapeutę a część przez różne urządzenia wspomagające. Najczęściej spotykane to:
- masaże – pobudzają krążenie i przemianę materii, poprawiają funkcjonowanie mięśni i stawów, relaksują i odprężają;
- kinezyterapia – czyli leczenie poprzez ruch, często określana jako gimnastyka usprawniająca;
- pole elektromagnetyczne – wykorzystywanie pola magnetycznego go niwelowania bólu oraz rozluźniania mięśni;
- krioterapia – polega na wykorzystaniu niskich temperatur do łagodzenia podrażnień nerwów i leczenia bólu;
- hydroterapia – polega na stosowaniu dobroczynnego działania wody w formie kąpieli i natrysków na całe ciało;
- balneoterapia – obejmuje kąpiele, inhalacje i picie wód mineralnych, najczęściej prowadzone w leczeniu sanatoryjnym.