Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?

Każda osoba poruszająca się po drodze jakimkolwiek pojazdem, musi posiadać ubezpieczenie OC, które jest elementem obowiązkowym. Oprócz tego, że w razie zatrzymania przez policję otrzymać można wysoką karę, to dodatkowo w chwili kolizji, odpowiedzialność za naprawdę auta poszkodowanego w kolizji pokrywa sprawca wypadku, a nie ubezpieczyciel. Jeśli nie wykupimy ubezpieczenia, możemy nabawić się naprawdę poważnych problemów, dlatego też o tej kwestii należy pamiętać w sposób szczególny. W tym artykule postaramy się dokładniej napisać, czym takie ubezpieczenie jest, co ono obejmuje, o czym należy pamiętać, gdy je wybieramy. Im lepszy produkt, tym wyższa jakość usług, a jeśli jeszcze idzie z tym w parze atrakcyjna cena, to możemy otrzymać najlepsze rozwiązanie. 

Co to jest ubezpieczenie OC?

Najprościej mówiąc ubezpieczenie OC jest to jeden z rodzajów ubezpieczenia majątkowego, które chroni każdego posiadacza samochodu od odpowiedzialności, jaka spada za spowodowanie wypadku drogowego. Jeśli następuje kolizja, to ubezpieczyciel pokrywa szkody i naprawę samochodu. Jeśli z kolei tego ubezpieczenia auto by nie posiadało, nie tylko cała szkoda musi zostać opłacona przez kierowcę, to do tego płaci on karę za brak obowiązkowego w przepisach ubezpieczenia samochodu. Wszelkie zasady dotyczące ubezpieczenia OC regulowane są Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nie można poruszać się po drogach, jeśli auto nie ma ubezpieczenia. Jest to rzecz priorytetowa i o niej należy w pełni pamiętać.

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd, zarówno osobowy, jak również ciężarowy, ciągnik, motocykl i każdy inny pojazd mechaniczny. Rejestrując pojazd, koniecznym jest przejście przez niego przeglądu, jak również i wykupienie ubezpieczenia. Kiedy należy je wykupić? Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Nie otrzymamy rejestracji, jeśli auto takiego ubezpieczenia nie posiada. 

Jak wybrać ubezpieczenie OC?

W chwili obecnej na rynku działa szereg różnego rodzaju ubezpieczalni. To wszystko sprawia, że my jako kierowcy mamy możliwość wyboru najtańszej, a jednocześnie najlepszej dla nas opcji. Co zrobić, by ubezpieczenie OC kosztowało nas jak najmniej? Możemy zdecydować się na dwie, najbardziej rozsądne i jednocześnie najtańsze z opcji. Jedną z nich jest opcja internetowa, a więc wchodzimy w ranking i w wyszukiwarce ubezpieczeń wpisujemy wszelkie niezbędne dane. Po kliknięciu w opcję szukaj, od razu wyświetli nam się lista ubezpieczycieli, którzy mogą nam dany produkt zaoferować. Chcąc wybrać opcję najtańszą, po takie właśnie ubezpieczenie OC sięgamy. Drugą z opcji jest wybór ubezpieczalni stacjonarnej. W dzisiejszych czasach mamy to szczęście, że większość takich miejsc posiada dostęp do wszystkich niemal ubezpieczycieli. W ten sposób pracownik ubezpieczalni znajduje dla nas konkretną ofertę, a następnie dopasowuje ją do nas i dobiera najtańszą z możliwych do wyboru opcję. Bez wątpienia na takie rozwiązanie warto postawić, bo mamy pewność, że zostanie nam dobrana idealna dla nas propozycja. 

Dlaczego tak duże rozbieżności w cenach? Jakie elementy bierze się pod uwagę otrzymując ofertę? Po pierwsze, firma firmie nierówna i w każdej otrzymamy bardziej lub mniej atrakcyjną ofertę. Po drugie, każdy właściciel samochodu otrzyma także inną cenę, gdyż jest ona zależna od kilku zasadniczych elementów. Pod uwagę bierze się zarówno czynniki dotyczące samego kierowcy, a więc jego wiek, datę wydania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, czy samą historię dotyczącą jego ubezpieczeń. Jak długo posiada on ubezpieczenie, czy brał udział w kolizjach drogowych… Drugą kwestią jest to wszystko, co dotyczy samego samochodu. Konkretna cena związana jest między innymi z marką samochodu, jego modelem, pojemnością silnika, czy też samym modelem. Te wszystkie elementy razem składają się na końcową cenę.

Zobacz koniecznie:

Jakiego ubezpieczyciela wybrać?

Wiadomo, iż istnieją na rynku zarówno ubezpieczalnie, które zna każdy, bowiem od kilkunastu już lat budują one swoją pozycję i wciąż są dla swoich klientów, ale i takie, które są nowe, ale próbują także zaoferować ciekawe rozwiązania. Jakie ubezpieczenie OC warto wybrać i które bardziej nas zadowoli? Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć poprawnie na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, na czym nam zależy i co jest dla nas najważniejsze. Czasami idealną ofertę w dobrej cenie będzie posiadała firma ubezpieczeniowa, która istnieje na rynku od 15 lat, a czasami dużo lepsze rozwiązanie będzie miała dla nas firma, która istnieje od 3 lat. Nie zawsze doświadczenie jest głównym wyznacznikiem tego, jakiego ubezpieczyciela powinniśmy wybrać. Bardzo ważne są indywidualne kwestie, bowiem od nich tak naprawdę zależy, co dany ubezpieczyciel dla nas ma. Nie zamykajmy się na niektóre firmy i nie zawsze bądźmy wierni tylko tej jednej. Rynek jest dziś szeroki i możemy wybrać cokolwiek nam odpowiada i jest opłacalne. 

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/