Dlaczego warto zapisać się do szkoły językowej?

Znajomość języków obcych to w dzisiejszych realiach umiejętność, której nie sposób przecenić. Dobra szkoła językowa jest w stanie zaoferować nam cały szereg istotnych korzyści.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Bardzo często mówi się dzisiaj, że język angielski to współczesna lingua franca. Oczywiście nie są to opinie w żaden sposób przesadzone. Mowa Szekspira faktycznie sukcesywnie zyskuje coraz większe znaczenie w realiach naszego codziennego życia http://mak.edu.pl/metody-nauczania/. Jeszcze większą rolę dobra znajomość angielskiego odgrywa jednak na współczesnym rynku pracy. Istnieje cały szereg branż i zawodów, gdzie biegła znajomość angielskiego jest traktowana nie tylko jako dodatkowa umiejętność pracownika, lecz raczej jako całkowicie fundamentalna oraz standardowa umiejętność. Można tutaj wskazać chociażby takie sektory, jak szeroko rozumiany marketing, HR czy wreszcie inne branże, w przypadku których mamy do czynienia z pracą w środowisku międzynarodowym. Co więcej, okazuje się, że dobra szkoła językowa może okazać się nam przydatna również w sytuacji, kiedy już w miarę dobrze operuje językiem angielskim. Dlaczego? Jeszcze do niedawna za standard uznawano średniozaawansowaną znajomość angielszczyzny, a więc poziomy B1 oraz B2. Aktualnie w ogłoszeniach o pracę coraz częściej można jednak napotkać informację o wymaganej biegłej znajomości tego języka, czyli poziomów C1 lub nawet C2. Gdzie jednak znajduje się tutaj trudność? Otóż praktycznie każdego języka obcego na dobrą sprawę można próbować uczyć się we własnym zakresie. Poziom trudności nauki wzrasta jednak razem z poziomem zaawansowania. C1 lub C2 to poziomy, które wymagają już naprawdę dobrej znajomości chociażby angielskiej gramatyki, leksyki oraz stylistyki. Chcąc osiągnąć ten pułap zadanie okaże się bez porównanie znacznie łatwiejsze zaś nauka bardziej efektywna wówczas, kiedy będziemy uczyć się pod okiem odpowiednio kompetentnego specjalisty, którego zapewni nam renomowana szkoła językowa. Co więcej, w ten sposób możemy uniknąć powszechnego utrwalania błędów, które następnie dosyć trudno jest wykorzenić. Niestety, musimy liczyć się z tym, że w przypadku nauki samodzielnej niektóre kwestie oraz np. zagadnienia gramatyczne zrozumiemy po prostu w sposób opaczny. Im zaś dłużej będziemy korzystać z języka bez korekty ze strony specjalisty, tym bardziej utrwalą się nasze błędy.

Dobra szkoła języków obcych to nie tylko angielski

Język angielski bez wątpienia stanowi najważniejszy oraz najbardziej popularny spośród języków obcych. Nakłada to na nas określone wymogi, ponieważ biegła znajomość angielszczyzny jest aktualnie traktowana praktycznie jako niezbędny standard. W żaden sposób nie oznacza to jednak, że warto uczyć się tylko angielskiego. Co więcej, znajomość innych języków, jaką oferuje nam szkoła językowa, nierzadko jest w stanie otworzyć przed nami naprawdę ciekawe perspektywy, przyczyniając się na przykład do wzrostu zarobków lub też większej elastyczności na współczesnym rynku pracy. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że polskie firmy coraz częściej kooperują z przedsiębiorstwami z innych krajów a nawet innych kontynentów. W cenie jest obecnie więc chociażby biegła znajomość takich języków, jak hiszpański, portugalski czy też języki krajów skandynawskich.

Tutaj znowu pojawia się jednak pewien problem. Jaki? Otóż często można spotkać się z opiniami, według których przykładowo język hiszpański należy do relatywnie łatwych. Ile jest w tym prawdy? Tylko trochę. Hiszpański faktycznie nie jest trudny, ale jedynie do określonego momentu. Przykładowo zaawansowana znajomość mowy Miguela de Unamuno wymaga już sprawnego posługiwania się złożonymi konstrukcjami gramatycznymi, co naprawdę może przysparzać trudności. Zresztą nawet proste formy trybu łączącego w hiszpańskim czy też portugalskim bywają problematyczne dla polskich użytkowników po prostu ze względu na brak odpowiedników tych form gramatycznych w języku polskim. Dobra szkoła językowa zapewni nam odpowiednią podbudowę teoretyczną w procesie nauki języka obcego, zrozumienie form i trybów gramatycznych a także rzecz jasna możliwość praktykowania ich pod okiem specjalisty. 

Jakie perspektywy daje biegła znajomość mniej popularnych języków obcych?

Możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne. Warto zacząć rzecz jasna od opcji najbardziej intratnej, a mianowicie zawodu profesjonalnego tłumacza. O ile w Polsce jest wielu profesjonalnych tłumaczy np. języka angielskiego czy niemieckiego, o tyle już liczba tłumaczy przysięgłych języka portugalskiego to w skali całego kraju zaledwie kilkadziesiąt osób. Kolejna opcja to naturalnie praca lektora lub nawet doraźne udzielanie korepetycji, co także stanowi ciekawe rozwiązanie w zakresie dodatkowego dochodu http://mak.edu.pl/dorosli-nad-stronka/wieliczka-ul-goliana-4b/. Jak najbardziej szkoła językowa może więc być traktowana nie tylko jako możliwość rozwoju osobistego, ale również po prostu jako efektywna i perspektywiczna inwestycja w siebie. I wreszcie znajomość języków obcych to także po prostu swoboda. Aktualnie wielu Polaków pracujących zdalnie przenosi się na stałe na przykład do Ameryki Południowej. Często okazuje się to naprawdę ciekawym rozwiązaniem nie tylko ze względu na możliwość poznania innej kultury, ale także mniejsze niż w Polsce koszty życia.