Fotowoltaika – odliczenie od podatku dochodowego

Fotowoltaika – odliczenie od podatku dochodowego. Fotowoltaika to coraz popularniejsze rozwiązanie w kontekście wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Dzięki fotowoltaice możemy nie tylko sporo zaoszczędzić, ale również przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Niestety, sam jej montaż oraz zakup wszystkich potrzebnych części to spory wydatek. Ceny fotowoltaiki, choć wysokie, możemy jednak w pewien sposób odzyskać. Od niedawna mamy bowiem możliwość odliczenia części kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego. Ile można odliczyć i kiedy?

Ulga termomodernizacyjna

Fotowoltaika - odliczenie od podatku dochodowegoWszelkich informacji na temat odliczenia fotowoltaiki od podatku szukajmy pod nazwą “ulga termomodernizacyjna”. To pod tym sformułowaniem kryją się warunki, na jakich można dokonać odliczenia. Chodzi bowiem o to, że w ostatnich latach rząd promuje rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Panele fotowoltaiczne to jedno z takich rozwiązań. Poza tym, że pozwalają one zredukować zużycie energii elektrycznej zakupionej z elektrowni, to jeszcze przyczyniają się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. Niemniej jednak możemy również odliczyć koszty zakupu paneli słonecznych czy ocieplenia budynku. Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych. Co ważne, dotyczy jedynie gospodarstw domowych. Oznacza to, że nie mogą z niej skorzystać spółki ani osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie aktu własności nieruchomości, na której zainstalowany zostanie panel fotowoltaiczny. Oczywiście podatnik może być również współwłaścicielem. Nie ma jednak prawa do odliczeń, jeżeli tylko zamieszkuje nieruchomość, nie będąc jej współwłaścicielem. Co ważne, właścicielem trzeba być na dzień złożenia deklaracji podatkowej. Nie ma więc możliwości skorzystania z ulgi, jeżeli dopiero mamy nabyć nieruchomość na własność po dniu podatkowym.

Warunki skorzystania z ulgi

Pierwszym, wymienionym wyżej warunkiem, jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Fotowoltaika najczęściej instalowana jest na dachach domów jednorodzinnych lub bliźniaków i takich też nieruchomości dotyczy ta ulga. Instalacje fotowoltaiczne nie podlegają odliczeniu, jeżeli zostaną założone na dachach budynków gospodarczych. Odliczyć można aż 53 tysiące w ciągu 6 lat. Dniem początkowym jest ostatni dzień roku, w którym nabyty został pierwszy przedmiot mający służyć do zainstalowania fotowoltaiki. Co podlega odliczeniom? W zasadzie wszystko, co związane z instalacją fotowoltaiczną. W praktyce można odliczyć cały zestaw fotowoltaiczny: cenę paneli fotowoltaicznych, narzędzi czy koszty samej instalacji, czyli pracy firmy instalującej fotowoltaikę. Aby móc dokonać odliczenia, należy posiadać dowód zakupu tychże rzeczy lub usług. Niestety, dowodu nie będzie stanowił paragon fiskalny. Na dowodzie musi widnieć imię i nazwisko nabywcy, co pozwala na jego identyfikację. Dlatego też przy każdym zakupie nabywca musi wystąpić o fakturę, a sprzedawca ma mu ją obowiązek wystawić. Odliczenia dokonujemy od podatku dochodowego w rocznej deklaracji. Oczywiście możliwe jest jednorazowe odliczenie przysługującej ulgi. Można ją też rozdzielić na dalsze lata. Decyzja zależy tutaj tylko i wyłącznie od podatnika. Pamiętajmy, że 53 tysiące to kwota maksymalna, którą możemy odliczyć. Jeżeli ponieśliśmy mniejsze koszty, odliczamy tylko tyle, ile rzeczywiście wydaliśmy. Co istotne, nie mamy prawa do odliczeń, jeżeli inwestycja została zaniechana. Zwykle od zakupu wszystkiego, co potrzebne do instalacji fotowoltaiki, a jej rzeczywistego użytkowania nie mija dużo czasu. Ważne jest jedna, aby na dzień składania deklaracji podatkowej domownicy korzystali z instalacji fotowoltaicznej. 

Uwagi dodatkowe

Małżonkowie powinni pamiętać, że przy wspólnym rozliczeniu podatkowym każdy z nich będzie mógł odliczyć 53 tysiące. W sumie będą oni mieli prawo do ponad 100 tysięcy złotych ulgi. Warunkiem jest jednak pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i brak rozdzielności majątkowej. Co więcej, oboje małżonków musi być właścicielami nieruchomości na dzień podatkowy. Nie ma więc możliwości podwójnego odliczenia, jeżeli właścicielem jest tyko jeden współmałżonek. Dodatkowo pamiętajmy, że urzędnicy mają prawo kontrolować nasze zeznanie podatkowe. Dotyczy to głównie osób, które odliczają wysokie kwoty od podatku. Urzędnicy podczas kontroli będą domagali się przedstawienia dokumentów, na mocy których zostały dokonane odliczenia. Urzędnicy sprawdzają, czy dany przedmiot lub usługa rzeczywiście ma związek z fotowoltaiką. Niestety, to na właścicielu nieruchomości spoczywa ciężar dowodowy. Innymi słowy, to podatnik musi udowodnić, że miał prawo do odliczeń. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy skorzystać z pomocy doradcy podatkowego. W profesjonalnym biurze rachunkowym księgowi również rozliczą nasz PIT za dodatkową opłatą. Warto o tym pamiętać, bowiem do odzyskania jest naprawdę sporo. Niemniej jednak odliczeń dokonujmy mając solidną wiedzę podatkową.