Wymagania pracowników. Czego Ukraińcy oczekują od pracy w Polsce

Oczekiwania obcokrajowców wobec polskiego rynku pracy są różne. Jedni się cieszą, że w ogóle jest tu jakakolwiek praca, a inni dziwią się, że nie ma tu żadnej. Brzmi jak paradoks, ale rzeczywiście takie są odczucia ludzi, w zależności od tego, z jakimi oczekiwaniami przybyli na polski rynek pracy. Międzynarodowi specjaliści oraz prości robotnicy – oni wszyscy zderzają się z polską rzeczywistością, ale reagują na nią różnorako. Niektórzy, na przykład Niemcy i Belgowie, wpadają zwykle tylko na chwilę, żeby się rozejrzeć i znikają w popłochu. Natomiast pracownicy z Ukrainy, gdzie szukać trzeba pracy latami, a i tak znajdzie się raczej kiepską, cieszą się z możliwości rozwoju, jakie daje im praca w naszym kraju. Dlatego tak wielu ich tu przyjeżdża, podczas gdy osoby z bogatszych krajów pracują w Polsce zwykle tylko dlatego, że zakochali się w jakiejś Polce, a ona nie chciała opuścić swej ojczyzny.

 

Pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/ i ich wymagania

Pracownicy Ukraina
Pracownicy z Ukrainy

Czego oczekuje w ogóle jakikolwiek pracownik – to dobre pytanie, żeby zacząć zgłębiać temat pracowników z zagranicy. Pierwsza sprawa to oczywiście godziwe wynagrodzenie. Nie da się lubić pracy, w której się zarabia za mało, by godnie żyć. Pracodawcy czasem próbują w zawoalowany sposób przyciągnąć kandydatów do swojej firmy, oferując różne ciekawe rzeczy, takie jak owocowe dni, darmową kawę, wyjścia do restauracji i granie w planszówki w godzinach pracy. Jeśli ogłoszenie ocieka takimi „korzyściami”, a nie ma ani słowa o wynagrodzeniu, można się spodziewać, że jest ono najniższe z możliwych. Pracownicy z Ukrainy czasem nie zdają sobie sprawy z niuansów tego typu, zwłaszcza że czasem nie znają dobrze polskiego i nie są pewni, czy dobrze zrozumieli ogłoszenie, ale wydaje im się, że wszystko wygląda bardzo dobrze. W podobnej sytuacji są świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych, którzy myślą, że świat stoi przed nimi otworem, a tymczasem wiadomo czym ten otwór jest naprawdę.

Nie oznacza to, że wszyscy pracodawcy chcą kogoś oszukać i czerpać zyski z naiwności innych. To byłoby zbyt straszne i nierealne, ponieważ zawsze jedni ludzie są źli, a inni dobrzy i porządni. Niemniej jednak warto zwracać uwagę na takie drobiazgi i podchodzić ostrożnie do ofert pracy. Zbyt duży entuzjazm to częsta przyczyna kłopotów osób poszukujących pracy, ponieważ ich oczekiwania czasem mijają się z rzeczywistością. Jeśli ktoś przyjeżdża z innego kraju, na przykład z Ukrainy, i ma o Polsce jak najlepsze zdanie, to traci czujność. A wielu pracodawców dobrze wie, gdzie szukać pracowników z Ukrainy, aby doszło do ich zatrudnienia z warunkami, które nie zawsze są zadowalające. Człowiek zaczynający nową pracę spodziewa się, że będzie sobie spokojnie wykonywać swoje obowiązki i dostanie za to ustaloną ilość pieniędzy. Tymczasem zdarzają się sytuacje, że okazuje się, że zakres pracy jest dużo szerszy niż to było powiedziane na początku, trzeba zostawać po godzinach pracy, a wypłata jest jakoś za mała. Oczekiwania pracowników z zagranicy są przecież zupełnie odwrotne. Ludzie spodziewają się uczciwych warunków i spokojnej atmosfery.

 

Czego w Polsce szukają obcokrajowcy?

 

Ich oczekiwania mogą być spowodowane tym, że porównując jeden kraj do drugiego, mają wrażenie, że Polska to miejsce przyjazne i ociekające dobrobytem. Niektóre narody reagują tak na widok Polski, Polacy reagują tak na widok krajów bardziej od nas ucywilizowanych. Może to nie jest właściwe słowo, ale niech już zostanie. Tak czy inaczej jest to kwestia perspektywy, z której się patrzy i osobistych doświadczeń, przez pryzmat których obserwujemy i oceniamy rzeczywistość. Może zamiast się zastanawiać, gdzie znaleźć pracowników z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/rekrutacja_kadr_pracodawcy_pracownicy_ze_wschodu_pl-html/ https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/rekrutacja_kadr_pracodawcy_pracownicy_ze_wschodu_pl-html/, który weźmie niższą wypłatę, pracodawcy powinni się zastanawiać jak motywować tego pracownika, żeby był po prostu dobry na swoim stanowisku i z oddaniem wykonywał pracę. Najlepsza kawa w mieście nie wynagrodzi siedzenia w pracy do nocy ani stresów związanych z brakiem pieniędzy na mieszkanie. Lepiej zapłacić człowiekowi więcej, żeby sam sobie tę kawę kupił – taką, jaką lubi. Może ta firmowa mu wcale nie smakuje, zwłaszcza kiedy kojarzy się z wyzyskiem i rozczarowaniem.

Doświadczenie i wiedza

Nie można jednak ciągle skupiać się na smutnych rzeczach. Czasem przecież wszystko układa się dobrze i oczekiwania przyszłych pracowników są dokładnie takie, jak ich pracodawców. Jest to trudne do osiągnięcia, ale nie niemożliwe. Grunt to wyrobienie sobie opinii na temat wszystkich możliwości pracy w Polsce i na tej podstawie ustalenie swoich oczekiwań co do przyszłej pracy. Wiedzą bowiem bardziej doświadczeni pracownicy z Ukrainy jak uzyskać informacje na te tematy i jak szukać, żeby znaleźć. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każdy tak robił. Wystarczy o tym pomyśleć, chcieć to zrobić, a potem zacząć to robić. Jest to prosta droga do szczęścia nie tylko jeśli chodzi o szukanie pracy, ale w ogóle o całe życie. Dążenie do szczęścia jest bowiem kluczowe dla każdego z nas. Dobra praca w przyjemnej atmosferze, za którą dostajemy godziwe wynagrodzenie, to może być wszystko, czego nam trzeba, albo co najmniej środek do osiągnięcia życiowej satysfakcji.