Stomatolog od paradontozy: paradontoza jest w stomatologii drugą, najczęstszą chorobą zaraz po próchnicy. W przypadku większości osób jest ona niewykrywalna aż do momentu, w którym pozostaje tylko zmniejszenie uszkodzeń oraz nieprzyjemne leczenie. A mimo to chorobę tę łatwo wykryć, jeśli tylko regularnie uczęszczamy do gabinetu stomatologicznego.
Objawy paradontozy
Na jakiej podstawie możemy podejrzewać, że przyjdzie nam zachorować na paradontozę? Istnieje spora liczba objawów, które możemy dostrzec nawet gołym okiem, bez sprzętu specjalistycznego. Najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na takie przypadki jak: ruchomość zębów, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub samoistne, nadwrażliwość zębów, obnażenie szyjek zębowych, wysunięcia zębów, szparowatość zębów, obrzęk dziąseł, zaczerwienienie dziąseł oraz ropna wydzielina.
Skutki paradontozy
Do najbardziej widocznych oraz nieprzyjemnych skutków tego schorzenia stomatologicznego zdecydowanie należy wypadanie zębów. W przypadku nieleczonej paradontozy bakterie zaczynają się przemieszczać do przestrzeni międzyzębowych, a później w głąb kieszonek dziąsłowych. Procesy gnilne, jakie zachodzą wskutek tego gromadzenia się bakterii, zaczynają wywoływać efekty, począwszy od brzydkiego zapachu z ust, a na odsłonięciu korzeni zębów zakończywszy.
Ból i krwawienie są zatem najmniejszymi problemami stomatologicznymi, gdy w grę wchodzi możliwość trwałej utraty wszystkich zębów. Gromadzenie się kamienia i występujący obrzęk są już zaawansowanymi skutkami paradontozy, choć mogą się utrzymać nawet kilka lat. Wielu ludzi mimo to nie udaje się do gabinetów stomatologicznych, obawiając się bolesnego bądź kosztownego leczenia.
Stomatologiczne leczenie paradontozy
Podstawowe czyszczenie zębów z kamienia nazębnego jest refundowane przez NFZ, ale przy tym stosunkowo nieprzyjemne i często bolesne. Mimo to jest zdecydowanie mniej bolesne niż całe życie z paradontozą i utrata zębów. Dlatego prześledźmy proces leczenia stomatologicznego. Rozpoznanie lekarz rozpoczyna od oceny stopnia zaawansowania choroby. Typowym badaniem w tym przypadku staje się diagnostyka przy użyciu cyfrowej sondy periodontologicznej. Rozpoznane zostaje uszkodzenie przyzębia, a samo badanie dostarcza też niezbędnych informacji do rehabilitacji i pozbycia się centrum zapalenia przydziąsłowego.
Pierwszym czego dowiemy się w gabinecie stomatologicznym, jest to, jakiej szczoteczki powinniśmy używać, w jaki sposób i jak często, jak nitkować zęby i co robić, aby stan naszego uzębienia się nie pogarszał. Jakiekolwiek leczenie mija się z celem, jeśli wrócimy do starych nawyków i ponownie pozwolimy, by między zębami zalęgły się bakterie.
Zabieg, jaki zostanie na nas przeprowadzony na początku polega na usunięciu kamienia nazębnego. Jest to proces stosunkowo bolesny ze względu na to, że trzeba oderwać od zęba coś bardzo twardego i mocno przyczepionego, przy okazji naruszając zewnętrze dziąsła. Następnie wypolerowana zostaje powierzchnia zęba, ze względów zdrowotnych, ale też i estetycznych, a na koniec zabezpiecza się ją przed nawrotowym wytwarzaniem osadu.
Zabieg oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym może być przeprowadzany na różne sposoby. Wykorzystane zostaną pasty polerujące i kątnice z gumkami, ale także kirety i sierpy do precyzyjnego zdjęcia kamienia. Większość osadu zdejmuje się urządzeniami ultradźwiękowymi, które rozbijają struktury. Możliwe jest także, że przebarwienia i osad miękki ściągać lekarz będzie za pomocą piaskarki. Musimy być tego świadomi, gdyż zabieg może nam się wydawać straszniejszy, niż jest w rzeczywistości.
Istnieje spora szansa, że od tej pory oprócz do zmienionych nawyków z zakresu profilaktyki stomatologicznej, pacjent będzie musiał także przez jakiś czas przyzwyczajać się do brania antybiotyków w formie tabletek bądź maści, aby wyeliminować bakterie.
Czynniki ryzyka zachorowań na paradontozę
Zdecydowanie w przypadku zachorowań na paradontozę możemy mówić o naszej odpowiedzialności za własny stan. Objawy stomatologiczne, jakie pojawiają się zarówno w tym przypadku, jak i przy próchnicy, związane są z naszymi nawykami żywieniowymi oraz sposobem czyszczenia zębów.
Podstawową kwestią jest szczotkowanie i nitkowanie zębów. Osoby, które czyszczą zęby zbyt krótko, na przykład ledwie dwie minuty, nie są w stanie w pełni zadbać o swoją jamę ustną, co prowadzi do gromadzenia się resztek pokarmu w okolicach dziąseł. Nitkowanie jest jedną z najlepszych metod na zapobieganie powstawaniu kamienia, jednakże wykonuje je bardzo niewielki procent populacji, co przekłada się na tak oszałamiającą powszechność problemu kamienia. Nawyki takie jak alkohol czy używki również bardzo silnie korelują z problemami stomatologicznymi. Do najbardziej rozpoznawalnej cechy osób z paradontozą należy nikotynizm oraz częste spożywanie alkoholu. Szczególnie papierosy przyśpieszają wypadanie zębów oraz nasilenie stanów zapalnych.
Kilka czynników jest jednak poza naszą kontrolą, co nie powinno nikogo w żaden sposób nakłaniać do zaniedbania starań o własne zdrowie. Badania pokazują, że część problemów stomatologicznych, w tym także zachorowania na paradontozę, są silnie skorelowane z obecnością pewnych genów, ale także z cechami środowiska, w którym przebywamy.