Filtry powietrza przemysłowe

Filtry powietrza przemysłowe wykorzystuje się w różnych branżach produkcyjnych i ciężko będzie wyobrazić sobie bez nich odpowiednio funkcjonujące przedsiębiorstwo. Zadaniem filtrów jest oddzielanie cząsteczek od gazów oraz cieczy. Dobre filtry powietrza odznaczają się niewielką przepuszczalnością dla zanieczyszczeń, dzięki czemu są w stanie bardzo dokładnie zatrzymywać nawet niewielkie drobinki. W sprzedaży znajduje się jednakże sporo różnych rodzajów filtrów przemysłowych, jak chociażby te odpowiedzialne za filtrowanie powietrza.

Filtry przemysłowe – czym są i w jaki sposób działają?

Filtry przemysłowe https://airconfilters.pl jak wskazuje ich nazwa, zostały stworzone do filtracji. Filtracja opiera się na przesiewaniu z gazu albo cieczy niepotrzebnych stałych cząsteczek. Filtrów używać można we wszelkich zamkniętych pomieszczeniach, w których pracują wrażliwe maszyny, albo ludzie. Filtry montowane w wentylacjach umożliwiają ochronę dla pracowników w halach produkcyjnych, biurach, a nawet i w salach operacyjnych. Co ważne filtry są bardzo skutecznym rozwiązaniem w zakresie zatrzymywania zanieczyszczeń, niektóre spośród nich odznaczają się dokładnością prawie na poziomie 100 procent.

Pyły i ich szkodliwość

Ostatnimi czasy do powietrza przedostaje się coraz to więcej pyłów. Są to cząsteczki szkodliwe mające wymiary mniejsze, aniżeli 10 mikronów. Jednym z najważniejszych ich źródeł pozostaje przemysł (poza silnikami spalinowymi oraz infrastrukturą komunikacyjną). Niestety, ale ludzki organizm przystosowany jest tylko do odfiltrowywania dużych cząsteczek, które mają więcej, aniżeli 5 mikronów (filtracja przebiega w nosie oraz w tchawicy). Mniejszych rozmiarów przemysłowe pyły szkodzą zdrowiu.

Filtracja powietrza w przemyśle

Filtrowanie powietrza https://airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/ w różnorodnych gałęziach przemysłu jest jedynym sposobem, żeby uchronić naszą atmosferę przed zwiększającym się poziomem zanieczyszczeń, a dzięki  temu umożliwić ekologiczną pracę i nie szkodzić zatrudnionym w zakładach przemysłowych pracownikom. Warto także zauważyć, iż procesy filtrowania w firmach produkcyjnych pełnią jeszcze jedną rolę – wpływają w sposób bezpośredni na procesy produkcyjne, jak i ich wydajność. Wybrane filtry przemysłowe dostosowane są do różnorodnych procesów w przedsiębiorstwach działających w różnych sektorach gospodarki. Innych filtrów używa się w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym, innych zaś w przemyśle jądrowym, podczas produkcji półprzewodników, a jeszcze innych w turbinach gazowych.

Jakie filtry stosuje się najczęściej?

Filtry powietrza przemysłowe
Filtry powietrza przemysłowe

W sprzedaży znajdziemy ogromny wybór filtrów przemysłowych https://www.edustrada.pl/przemyslowe-filtry-powietrza/. Dostosowane są one swoją specyfiką do różnorodnych branż przemysłowych. W firmach zajmujących obróbką metali oraz tworzyw sztucznych normę stanowi pojawianie się niewielkiego pyłu, który może zostać odfiltrowany za pomocą filtrów patronowych. Filtry workowe są zaś w stanie odfiltrować pyły o różnej wielkości, poradzą sobie z pyłami nieklejącymi oraz suchymi, zatem doskonale sprawdzają się w branży farmaceutycznej, spożywczej, jak i przemyśle ciężkim. Z kolei zaś w przypadku kotłów używa się filtrów odpylania spalin. Ich duża odporność na spore temperatury umożliwia ich efektywne działanie w energetycznym sektorze.

Filtry stworzone do zadań specjalnych

Następnym typem filtrów, bez których przemysł nie funkcjonowałby prawidłowo, są filtry do mgły olejowej. Miejsca, gdzie pojawiają się olejowe zanieczyszczenia, wymagają specjalistycznego typu urządzeń, które zajmą się filtracją powietrza zanieczyszczonego emulsją oraz mgłą olejową. Jest to bardzo istotne, aby dbać o przefiltrowanie olejowego osadu, ponieważ wykazuje on dużą szkodliwość dla płuc. Sam osad olejowy również zanieczyszcza różnorodne powierzchnie i doprowadza do ich niszczenia. W sprzedaży znajdują się również filtry do lutowania https://www.facebook.com/filtryprzemyslowepowietrza. Ich przeznaczeniem jest filtrowanie niewielkich cząsteczek, które występują w czasie lutowania. Brak tego rodzaju filtrów w firmie może zakończyć się  znaczącym podrażnieniem dróg oddechowych oraz skóry, co zaś skutkuje występowaniem schorzeń zawodowych.

Filtry służące do oczyszczania dymów spawalniczych

Linie spawalnicze oraz używane do laserowego cięcia stanowią źródło dymów, które trzeba odfiltrowywać na bieżąco. W tym celu idealnie sprawdzają filtry nabojowe.

 Jakie jeszcze filtry można wyróżnić?

Filtry odworkujące znajdą zastosowanie w firmach, gdzie dochodzi do powstawania niewielkich ilości odpadów. W instalacjach, których wydajność sięga 50 tysięcy m3/h znakomicie sprawdzają się filtry posiadające śluzy połączone z brykieciarkami (brykieciarka oraz filtr zostają szczelnie złączone). Tego rodzaju połączenie umożliwia wydajne filtrowanie powietrza, a przy tym oszczędność miejsca.

Filtrowanie powietrza w większych ilościach, będzie wydajniejsza z zastosowaniem filtrów zawierających wygarniak obrotowy. Firmy mające do dyspozycji więcej miejsca, do filtrowania powietrza większej, aniżeli 50 tysięcy m3/h mogą korzystać z klasycznych filtrów szeregowych, co jest bardzo powszechnym działaniem w różnego rodzaju fabrykach.