Dla kogo przeznaczony jest sketchnoting?

Dla kogo przeznaczony jest sketchnoting? Sketchnoting z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród różnych grup społecznych. Początkowo niedoceniany, dziś stanowi jedną z podstawowych form notowania czy przekazywania informacji. Współczesny świat dąży do maksymalizacji treści i uproszczenia formy, zatem sketchnoting doskonale się w nim odnajduje. Pozostaje jednak pytanie, dla kogo właściwie jest on przeznaczony?

Dla artysty czy dla dzieci?

Sketchnoting polega na przekazywaniu informacji za pomocą grafiki. W praktyce oznacza sporządzanie różnego rodzaju notatek w formie nie słownej, a obrazowej. Oczywiście, możemy posiłkować się także wyrazami czy liczbami, jednak jest ich stosunkowo niewiele patrząc na całe “dzieło”. Gdy słyszymy o tym, że coś ma formę graficzną, zwykle uważamy, że jest to przeznaczone wyłącznie dla utalentowanych osób. Tych w naszym społeczeństwie nie brakuje, jednak nie każdy może poszczycić się lekką ręką do rysowania. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że artyści, paradoksalnie, nie najlepiej radzą sobie z sketchnotingiem. Powodem jest fakt, iż przywiązują oni dużą wagę do szczegółów, skupiając się w głównej mierze na kwestiach estetycznych. Tymczasem sketchnoting nie korzysta z artyzmu samego w sobie – notatki sporządzone w tym stylu przypominają raczej niedbałe szkice, jak gdybyśmy coś notowali w pośpiechu i bez większego namysłu. Niektórzy porównują je nawet do niedbałych, dziecięcych rysunków. Nie jest to jednak nic obraźliwego, gdyż w rzeczywistości sketchnoting nie skupia się na tworzeniu dzieł sztuki, a na prostych formach przekazu graficznego. Specjaliści uważają, że kluczowa jest umiejętność myślenia wizualnego, a nie rysowania. Talent nie ma tutaj większego znaczenia, dlatego nie musimy przejmować się jego ewentualnym brakiem.

Gdzie wykorzystuje się sketchnoting?

Dla kogo przeznaczony jest sketchnoting?
Dla kogo przeznaczony jest sketchnoting?

Na Zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych sketchnoting zyskał ogromną popularność już wiele lat temu. Dziś wykorzystują go światowe korporacje, które zatrudniają nawet specjalistów z zakresu myślenia wizualnego. Odpowiadają oni za sporządzanie notatek z różnego rodzaju spotkań, konferencji czy wydarzeń. Jednocześnie uczą pracowników sketchnotingu, a więc tworzenia notatek w formie szkiców. Jest to umiejętność, która zdecydowanie przydaje się podczas szkoleń czy w momencie, gdy chcemy coś przekazać innemu pracownikowi, lecz nie mamy czasu na pisanie maili. Jak się okazuje, sketchnoting możemy wykorzystać również w szkołach czy na studiach. Zamiast tworzyć długie notatki, uczniowie i studenci powinni skupić się przede wszystkim na wykładzie. Notatkę mogą natomiast sporządzić w formie obrazu, a niekoniecznie słowa pisanego. Co ciekawe, sketchnoting coraz częściej wykorzystujemy w codziennej pracy, chcąc przekazać szefowi czy koledze z biurka obok krótką wiadomość. Posiłkujemy się nim również w momencie, gdy zostawiamy jakieś informacje dla domowników. Eksperci są zdania, że sketchnoting trafi w przyszłości do jeszcze szerszego grona odbiorców. Chętnie będą go wykorzystywać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Powodem jest fakt, iż współczesny świat skupia się głównie na przekazie, jednocześnie minimalizując formę. Nikt nie jest zainteresowany czytaniem długich elaboratów, preferujemy natomiast krótkie, treściwe i ciekawe wiadomości.

Jak nauczyć się myślenia wizualnego i przenoszenia informacji na papier w formie obrazkowej?

Wiemy już, że sketchnoting jest dla każdego, jednak nie wszyscy będą od razu potrafili wykorzystać go w praktyce. Niewiele osób ma naturalną umiejętność myślenia wizualnego, musimy więc nauczyć się przenoszenia myśli na papier w formie obrazkowej. Jak to zrobić? Przede wszystkim powinniśmy postawić na dobrą zabawę. Dzięki niej nauka staje się o wiele prostsza i przyjemniejsza. Próbujmy więc zobrazować teksty łatwe w odbiorze, których słuchanie czy czytanie sprawia nam przyjemność. Oczywiście, sketchnoting nie skupia się wyłącznie na takich przekazach, które lubimy, niemniej jednak na początek będą one idealnym wyborem. Nie zniechęcajmy się i jednocześnie pamiętajmy, że nasze rysunki nie muszą być perfekcyjne. Wręcz przeciwnie – powinny być przede wszystkim użyteczne, natomiast kwestie estetyczne mogą zejść tutaj na dalszy plan. Kluczem do sukcesu jest ciągłe praktykowanie – z czasem poczujemy się znacznie pewniej, a sporządzanie notatek będzie nam zabierało mniej czasu. Niektórzy uczą się myślenia wizualnego pod okiem profesjonalistów, jednak musimy mieć na uwadze, że jest ich w kraju stosunkowo niewielu. 

Na potrzeby własne i nie tylko

Sketchnoting w głównej mierze wykorzystujemy dziś na potrzeby własne, niemniej jednak eksperci w tej dziedzinie mogą liczyć na zatrudnienie i dobre wynagrodzenie. Zazwyczaj współpracują oni z dużymi korporacjami, lecz coraz częściej prowadzą również warsztaty w szkołach czy na uczelniach wyższych. Społeczeństwo powoli odchodzi od sztywnych, pisemnych notatek, stawiając na nieco lżejszą formę. Sketchnoting najprawdopodobniej w kolejnych latach będzie się rozwijał, dlatego tym bardziej powinniśmy szkolić się w tym zakresie.