Podologia nauką o stopach

Jeszcze kilka lat temu mało kto znał pojęcie podologii. W Polsce niezwykle mało było miejsc, w których zainteresowani klienci mogliby skorzystać z tego rodzaju usług. W krajach zachodnich, z pomocy takich specjalistów korzysta się od wielu lat, w naszym kraju podologia jest stosunkowo młodą dziedziną, ale na szczęście dostępną na coraz to większą skalę. Czym jednak tak naprawdę ona jest? Co obejmuje? Jakich obszarów dotyczy? Jest to nauka zajmująca się kończynami dolnymi, a w szczególności stopami. Bada zarówno tkanki, jak również i narządy, które je tworzą. Nie jest medycyną, ale też i nie jest kosmetologią, dlatego też bardzo często wielu ludzi mylnie określa tę naukę https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/wizyty-domowe/. Na podologię składa się wielu gałęzi medycyny, dlatego też podolog jest osobą, która posiada ogromną wiedzę, na tyle obszerną, by móc pomagać wszystkim pacjentom jacy się do niego zgłoszą ze swoimi problemami.

 

Co obejmuje podologia?

Mówiąc o podologii, nie sposób wymienić dziedzin, z którymi się ona łączy. O ile lekarz danej specjalizacji zajmuje się konkretnie tylko tą swoją gałęzią, o tyle podologia obejmuje wszystkie gałęzie w jeden, mocny filar. Co więc się na nią składa? Jest to na pewno ortopedia – a więc część medycyny zajmująca się układem kostnym. Jest to osteologia – nauka o układzie kostnym, miologia – nauka o mięśniach, flebologia – nauka o żyłach, angiologia – nauka o układzie naczyniowym oraz limfatycznym, a także neurologia – nauka o nerwach, dermatologia – nauka o skórze i jej chorobach oraz limfologia – nauka o układzie limfatycznym. Jak więc widać całość obejmuje bardzo wiele zagadnień, dlatego też osoba zgłaszająca się do podologa może mieć problem różnego pochodzenia, który dotyczyć będzie naprawdę wielu zagadnień w obrębie stóp. Dla jednej osoby problemem będą ciągłe odciski, dla innej z kolei pojawiająca się grzybica stóp, czy też zbyt duża potliwość. Bez względu na to, czego dotyczyć będzie problem, z całą pewnością podologia poradzi sobie z takim problemem wręcz doskonale. 

 

Czym zajmuje się dokładnie podolog?

Podolog to specjalista z zakresu podologii http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/rekonstrukcja-plytki-paznokciowej/, który zajmuje się zarówno diagnozowaniem, jak również i leczeniem problemów związanych ze stopami, począwszy od zmian skórnych, po problemy z płytką paznokciową. Zawód podologa został wpisany do rejestru zawodów w 2015 roku, dlatego też jest on niezwykle nowy, mało jeszcze znany i nie tak popularny, jak inne dziedziny czy to medycyny czy kosmetologii. Jest zawodem paramedycznym, a więc nie obejmuje medycyny, ale też nie jest konkretnie kosmetologią. Do podologa bowiem nie przyjdziemy po to, by pomalować sobie paznokcie, usunąć skórkę, czy zrobić masaż relaksacyjny. Ten specjalista zajmuje się stopami problematycznymi, na których pojawiają się różnego rodzaju problemy i zmiany, które często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. 

 

Kiedy warto udać się do podologa?

Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy udać się do podologa, a zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Często bagatelizujemy problem, udajemy, że go nie ma lub próbujemy leczyć go własnymi sposobami. Zdarza się jednak tak, że dany problem jest na tyle poważny, że sami go nie wyleczymy, a takie długie czekanie może spowodować, że w późniejszym czasie poradzenie sobie ze zmianą stanie się dużo trudniejsze i bardziej uciążliwe. Podologia jest formą pomocy ludziom, którzy borykają się z naprawdę różnymi trudnościami. Kiedy więc warto udać się do podologa? Z

 pewnością wtedy, gdy widzimy problem, który uniemożliwia nam funkcjonowanie, kiedy nas coś boli, powoduje dyskomfort, nie daje 

możliwości normalnego i swobodnego poruszania się. Może to być grzybica such, nadmierna potliwość lub zbyt sucha skóra. Mogą to być różnego rodzaju problemy w obrębie płytki paznokciowej, z jakimi walczy wielu ludzi. Mogą to być odciski, modzele, pęknięcia na piętach, kurzajki i wiele innych problemów, z jakimi wielu z nas zmaga się na co dzień. Dawniej, kiedy zawód ten nie był jeszcze wpisany do rejestru, a sama podologia nie była jeszcze znana, mając problem przy którym zwykłe leki apteczne i specyfiki nie pomagały, pacjent udawał się po pomoc do lekarza rodzinnego, który czasami był w stanie pomóc przepisując stosowne leki lub kierował pacjenta dalej, nie zawsze z owocnym skutkiem https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/brodawki-wirusowe-kurzajki/. Podolog jest jednak takim specjalistą, który w kwestii sztuk jest w stanie pomóc nam ze wszystkim. 

 

Pamiętajmy o tym, aby nie bagatelizować żadnego problemu, gdyż nieleczony, może z małego, stać się problemem naprawdę bardzo poważnym. Lepiej zapobiegać, niż potem stawiać na długofalowe leczenie, które nie zawsze jest w stanie przynieść 100% skutek. Podologia cieszy się coraz większą popularnością i korzysta z niej coraz to większa grupa osób, co niezmiernie cieszy. W większości dużych miast można spotkać kliniki podologiczne, które świadczą swoje usługi pacjentom borykającym się z różnego rodzaju problemami na stopach. Jedno jest pewne – warto z nich korzystać.