Sklep kosmetyczny

Sklep kosmetyczny – stacjonarny czy online?Prowadzenie własnego sklepu kosmetycznego to dla wielu osób, a zwłaszcza kobiet, doskonały pomysł na biznes. Niemniej jednak, w dobie powszechnego dostępu do sieci, często zastanawiamy się, czy lepiej prowadzić punkt stacjonarny, czy sklep online. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze i z czym dokładnie wiąże się każde z nich?

Sklep stacjonarny – wyższe koszty, spore możliwości

W dużych miastach, a także w małych miejscowościach działa coraz mniej stacjonarnych sklepów kosmetycznych. Wielu sprzedawców handluje dziś produktami głównie w sieci, podczas gdy nie wszyscy klienci są skłonni kupować w internecie. Ci, którzy wolą zakupu stacjonarne, często muszą udawać się do popularnych drogerii. Powstaje więc swego rodzaju nisza rynkowa, którą możemy wypełnić, jednocześnie pozyskując stałych klientów. Wbrew pozorom w sklepach stacjonarnych kupują nie tylko osoby starsze. Niektórzy chcą bowiem uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą wybranych kosmetyków, co jest praktycznie niemożliwe w sklepach internetowych.

Pamiętajmy jednak, że prowadzenie punktu stacjonarnego wiąże się z koniecznością poniesienia stosunkowo wysokich kosztów początkowych. Przede wszystkim musimy wynająć lokal, a także odpowiednio go wyposażyć. Następnie będziemy musieli zamówić kosmetyki, które wypełnią sklepowe półki. Tutaj często stawiamy na metodę prób i błędów, bowiem trudno powiedzieć, które produkty rzeczywiście mają szansę się sprzedać, a które nie będą cieszyły się dużą popularnością. Sklep kosmetyczny musimy też odpowiednio zareklamować, co podnosi koszty początkowe, jakie przyjdzie nam ponieść. W godzinach otwarcia punktu musimy przebywać w nim osobiście bądź zatrudnić pracownika.

Początkujący przedsiębiorcy najczęściej decydują się na pierwsze z rozwiązań, jednak w pewnym stopniu ogranicza ono ich mobilność i możliwość na przykład załatwienia ważnych spraw urzędowych. W sklepach kosmetycznych obowiązuje jeszcze jedna zasada – jeśli nie pracujemy, nie zarabiamy. Oznacza to, że w przypadku zamknięcia punktu, na przykład z powodu choroby, nie wygenerujemy żadnych dochodów.

A może sklep kosmetyczny online?

Sklep kosmetyczny
Sklep kosmetyczny

Sklepy kosmetyczne online z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród klientów, ale również wśród przedsiębiorców. Ich założenie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie dysponują zbyt wysokim kapitałem początkowym. W przypadku sklepu stacjonarnego jednorazowo musimy wydatkować około 30 tysięcy złotych, podczas gdy założenie sklepu online wiąże się z wydatkiem rzędu 5-8 tysięcy złotych. Mowa oczywiście o profesjonalnych sklepach, prowadzonych przez zaufane i funkcjonalne platformy. Ponadto obecnie sporo sklepów online działa w systemie dropshipping.

Oznacza to, że nie zamawiamy produktów na zapas, a dopiero w momencie, gdy mamy na nie kupca. Taki model staje się coraz popularniejszy, choć jeszcze nie przyjął się w pełni w naszych warunkach rynkowych. Pamiętajmy jednak, że założenie sklepu online to nie tylko korzyści, lecz również duże wyzwania, jakie przed nami stoją. Przede wszystkim będziemy musieli pokonać konkurencję, która w sieci jest naprawdę spora. Wzrost liczby sklepów kosmetycznych online sprawia, że podstawowym zadaniem będzie pozycjonowanie strony – w innym przypadku klient nas nie znajdzie. Reklama internetowa jest nie tylko kosztowna, ale też pochłania sporo czasu. Prowadzenie sklepu kosmetycznego online wydaje się niektórym dobrym sposobem na dodatkowy dochód, jednak często okazuje się, że wymaga ono pracy na cały etat.

Sprzedaż mieszana – kiedy warto się na nią zdecydować?

Rozwiązaniem pośrednim dla wielu niezdecydowanych przedsiębiorców okazuje się sprzedaż mieszana. Polega ona na prowadzeniu sklepu online przy jednoczesnym proponowaniu produktów drogą internetową. Z pozoru wydaje się to remedium na wszelkie problemy. Niemniej jednak musimy pamiętać, że w takim przypadku pracujemy niejako na dwa etaty – prowadzimy sklep stacjonarny, a także online. Możemy oczywiście sprzedawać towary za pośrednictwem na przykład mediów społecznościowych, a nie specjalnie stworzonego sklepu, jednak w dalszym ciągu taka aktywność pochłania sporo czasu.

Na początek powinniśmy nieco oswoić się z prowadzeniem własnej działalności. Cały czas uczymy się bowiem, jak pozyskać klienta, oferując mu to, czego oczekuje. Sprzedaż mieszana stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy chcą poszerzać swój zasięg. Daje ona sporo możliwości, ale wymaga też pełnego zaangażowania. W przeciwnym razie może okazać się, że nie oczekiwanych zysków nie przyniesie nam ani sklep kosmetyczny stacjonarny, ani sprzedaż online.

Dajmy sobie więc czas, a także możliwość wygenerowania pewnego dochodu, z którego pokryjemy koszty związane z rozwojem działalności gospodarczej. Nie zapominajmy, że prowadząc sklep online i stacjonarny, będziemy musieli posiadać znacznie wyższy kapitał na start. W sumie czeka nas wydatek rzędu około 30-35 tysięcy złotych, a więc niemały, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców.