Koszule damskie

Współczesny przemysł odzieżowy nie przypomina tego, czym był jeszcze, chociażby 20 lat temu. “20 lat temu” oznacza przełom XX oraz XXI wieku. Mniej więcej do końca XX wieku, przemysł odzieżowy zarówno ten skierowany do przeciętnego człowieka, jak i ten, który oferował odzież najwyższej jakości i był skierowany do klienta premium, kierowały się mniej więcej podobnymi zasadami. Wszystko jednak zmieniło się na początku nowego tysiąclecia.

Zmiany w przemyśle odzieżowym

Mniej więcej do końca XX wieku, niezależnie czy celowaliśmy w odzież z segmentu premium, czy w odzież codzienną, zasady były z grubsza podobne. Kolekcje wychodziły dwa razy do roku, czyli najczęściej mieliśmy do czynienia z kolekcją wiosenno-letnią oraz jesienno-zimową. W sklepach asortyment przez pół roku mniej więcej pozostawał taki sam. Jednak to wszystko się zmieniło. Obecnie w zasadzie ciężko jest się połapać, kiedy ze sklepu wychodzi stara, a pojawia się nowa kolekcja. Właściwie można by powiedzieć, że co tydzień w sklepie pojawia się coś nowego, a na pewno możemy założyć, że co miesiąc dochodzi do niemal całkowitej wymiany towaru. Można by powiedzieć, że w zasadzie jest to sytuacja wręcz rewelacyjna, ponieważ możemy wybierać w zdecydowanie większej ilości fasonów i kolorów. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego fast fashion działa na szkodę klienta

Na fast fashion musimy spojrzeć tak naprawdę z kilku kierunków, nie tylko i wyłącznie z tego jedynego, który mówi, że dzięki wprowadzeniu zasad fast fashion, klient ma większy wybór. Owszem mamy większy wybór, ale zawsze jest coś za coś. Po pierwsze spójrzmy na marketing przemysłu odzieżowego. Podąża on za dążeniem społecznym, który przejawia się tendencja do zachowań, mówiących wprost, że należy nam się coraz więcej, a skoro należy nam się coraz więcej, to również między innymi odzież, która kiedyś była dobrem niemal luksusowym, powinna być dostępna od ręki. Jednak odzież jest dostępna od ręki nie dlatego, że mamy grubszy portfel, ale dlatego, że potaniała, a potanieć mogła, ponieważ produkuje się jej coraz więcej, z coraz słabszych materiałów i w krajach, w których siła robocza jest bardzo tania. Spora część Polaków wymienia swoje ubrania “stare” na nowe, zanim te “stare” zdążą się jeszcze zużyć, chociaż te “stare” niezużyte, najczęściej są w tak fatalnym stanie, że po prostu nie da się ich założyć. Nowe ubrania najczęściej dobrze wyglądają do pierwszego prania. Wynika to przede wszystkim z tego, że tak skrócono proces przygotowywania bawełny, aby była ona jak najtańsza. Niestety wpływa to później na to, jak to ubranie się zachowuje. Przy jednak ciągle wymienianej odzieży, nie jesteśmy w stanie zauważyć, jak bardzo ucierpiała jakość. Niektórzy mogliby powiedzieć, że w sumie skoro i tak wymieniamy odzież co chwilę, to też nie ma z tym problemu. Gdyby nie środowiskowe aspekty takiego stanu rzeczy, można by w zasadzie przyznać temu rację, gdyby nie jedno ale. Trzeba też spojrzeć na to, że ten trend objął nie tylko i wyłącznie odzież codzienną. Trend ten zadomowił się również na dobre w odzieży, której nie wymieniamy tak często i która z założenia powinna być porządna.

Polecamy:

Koszule damskie oraz męskie

Strój wizytowy jest niezwykle istotny. Szczególnie jeśli pracujemy w biurze, w korporacji, czy w urzędzie. Strój ten nie musi być bardzo elegancki, ale powinien pokazywać, że jesteśmy osobami ułożonymi i odpowiedzialnymi. Innymi słowy, osobami, które piastują dane stanowisko i faktycznie się do tego nadają. Do tego celu najlepiej nadają się koszule damskie oraz męskie. Koszule damskie i męskie szyte jeszcze 20 czy 30 lat temu były to elementy garderoby, które służyły nam latami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że kiedyś materiał na koszule damskie lub materiał na koszule męskie, był to najczęściej materiał najwyższej jakości. Nawet jeżeli koszula była relatywnie tania, w porównaniu do koszuli z najwyższej półki, to i tak materiał użyty do wizytowej koszuli damskiej lub koszuli męskiej, był dużo lepszej jakości, niż materiał wykorzystywany do szycia innych elementów garderoby. Obecnie niestety bardzo się to zmieniło. Efekt jest taki, że koszula po dwóch trzech praniach, podobnie jak T-shirt, ma powykręcane szwy i ciężko ją wyprasować. W sumie dobrą koszulę damską i męską poznamy po tym, że po pierwszym praniu, nie ma problemu z jej wyprasowaniem. Do tego dochodzi jeszcze przede wszystkim skład materiału, z jakiego koszula jest uszyta. Musimy unikać przede wszystkim koszul damskich i męskich, które są wykonane z materiałów syntetycznych. Materiały takie szybko się zagniatają oraz nie przepuszczają powietrza lub przepuszczają go zdecydowanie za mało. Efekt jest taki, że jest nam w niej za gorąco, a wiadomo co się wtedy dzieje. Szczególnie dokuczliwe będzie to latem. Oczywiście można na rynku kupić dobrą koszulę damską oraz męską, ale musimy zakup ten poprzedzić porządnymi oględzinami. Można również poszukać sklepów z elegancką odzieżą męską i damską, które reklamują się tym, że szyją na modę “Old fashion”. Nie oznacza to, że ubrania są staroświeckie, ale to, że zostały uszyte zgodnie ze sztuką krawiecką.