Chemia budowlana

Chemia budowlana – jaką wybrać? Nowoczesne rozwiązania oferowane przez niektórych producentów chemii budowlanej pozwalają na szybkie i bezproblemowe wykończenie elewacji z izolacją i hydroizolacją, zaaranżowanie trwałego i pięknego pokrycia balkonu lub tarasu, wykonanie i wykończenie ścian i podłóg wewnątrz domu. Proces budowy to wydarzenie wymagające odpowiedzialnego podejścia. Jeśli z góry zaopatrzysz się we wszystko, czego potrzebujesz, problemy nie pojawią się. Potrzebujesz chemii budowlanej, która obecnie jest oferowana w szerokim asortymencie.

Jaką chemię budowlaną wybrać?

Chemia budowlana to niezastąpiony materiał eksploatacyjny, w skład, którego wchodzą różne składy chemiczne wykorzystywane w pracach budowlanych i wykończeniowych. Stosując te produkty zapewnisz sobie wysokiej jakości i trwałą konstrukcję.

Na chemię budowlaną składa się szeroka gama produktów:

  • Podkład to kompozycja, która jest nakładana jako pierwsza warstwa w celu wyrównania powierzchni i lepszej przyczepności materiałów.
  • Mieszanki klejowe – różnorodność takich materiałów pozwoli Ci wybrać opcję odpowiednią do konkretnych zadań. Oferowane są kleje na różnej podstawie, dzięki czemu możesz wybrać opcję, która Ci odpowiada.
  • Szpachlówka – materiał służy do wyrównywania powierzchni przed nałożeniem na nie różnych mas wykończeniowych.
  • Tynk to materiał budowlany, który nadaje teksturę i kształt powierzchniom. Dzięki temu wynik budowy lub remontu będzie jak najbardziej efektywny, ponieważ tynk pełni funkcje ochronne i dekoracyjne.

Gdzie wykorzystywana jest chemia budowlana?

Systemy ociepleń elewacji to zestaw elementów takich jak:

  • Kompozycje do klejenia materiału termoizolacyjnego do podłoża (zaprawy klejowe cementowe, gotowe pasty).
  • Materiały izolacyjne (płyty styropianowe, wełna mineralna, styropian ekstrudowany).
  • Materiały do produkcja warstwy zbrojącej (zaprawy cementowe lub gotowe do użycia kleje i siatki zbrojące).
  • Tynki i farby elewacyjne. Każda z zastosowanych w systemie warstw spełnia określone zadanie techniczne i użytkowe, co wpływa na jakość i trwałość izolacji termicznej jako całości.

Nowoczesne systemy balkonowe i tarasowe również nie mogą obejść się bez najnowszych osiągnięć przemysłu chemicznego. W ich skład wchodzi następująca chemia budowlana:

  • Innowacyjne kleje (np. lateks syntetyczny).
  • Zaprawy wyrównujące lub mieszanki tynków naprawczych o podwyższonej wytrzymałości (podobne do wytrzymałości żelbetowych płyt).
  • Wszelkiego rodzaju impregnaty, bitum samoprzylepne masy, polimerowe masy bitumiczne, papa z paroizolacją.
  • Fugi, płyty styropianowe, membrany polimerowo-bitumiczne, maty bitumiczno-syntetyczne, elastyczne zaprawy cementowe na bazie zbrojonego cementu włóknistego (hydroizolacja), hydroizolacje posadzek, zaprawy klejowe, zaprawy do spoinowania.

Podczas układania posadzki mamy również możliwość skorzystania z opracowanej przez specjalistów nowoczesnej chemii budowlanej, w tym:

  • Podkłady nowej generacji.
  • Kleje, uszczelniacze, płynne folie, uszczelniacze spoin, masy samopoziomujące (podłogi samopoziomujące).
  • Dodatkowymi produktami są: czyściki do płytek ceramicznych, impregnaty ochronne do płytek wykonanych z materiału porowatego, masy do fugowania popularnej dziś okładziny gipsowej imitującej murowanie.

Decydując się na zakup produktów chemicznych od jednego producenta, otrzymujemy materiały, które gwarantują doskonałe dopasowanie lub uzupełnienie, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. To duże uproszczenie, bo nie musimy się zastanawiać, czy te materiały będą do siebie pasować. Jeśli stosujemy w kombinacji chemię budowlaną różnych producentów tracimy kontrolę nad niektórymi właściwościami czy walorami dekoracyjnymi finalnego produktu. Pamiętaj o tym przy zakupie materiałów budowlanych.

Zakres i cechy zastosowania profesjonalnej chemii budowlanej

Chemia budowlana to różnorodne produkty i rozwiązania niezbędne do uszczelniania spoin i materiałów budowlanych, zabezpieczania budynków i ich poszczególnych elementów stosowanych wewnątrz i na zewnątrz. Takie kompozycje są szeroko stosowane zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i w życiu codziennym, w tym podczas remontów. Profesjonalna chemia budowlana oferowana jest w szerokim asortymencie.

Klej, uszczelniacz, pianka montażowa to produkty z zakresu chemii budowlanej

Klej to specjalna piankowa kompozycja klejowa pozwala na bezpieczne mocowanie różnych materiałów wykończeniowych na powierzchniach, w tym konstrukcji z betonu komórkowego, płyt OSB, płyt kartonowo-gipsowych, płyt i elementów dekoracyjnych ze styropianu. Może być stosowany zarówno do prac wewnętrznych jak i zewnętrznych, zapewnia niezawodne i trwałe mocowanie materiału na dowolnych podłożach mineralnych.

Chemia budowlanaUszczelniacz. Przeznaczony do wypełniania ubytków, uszczelniania szwów i szczelin. Służy do instalacji kanalizacji i projektowania szwów łączących z różnych materiałów. Takie produkty mogą różnić się składem, rozróżnia się: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe rozwiązania uszczelniające. Uszczelniacze silikonowe są elastyczne i żaroodporne, znajdują zastosowanie w instalacjach wodno-kanalizacyjnych i AGD, w tym również narażonych na ciepło. Uszczelniacze akrylowe przeznaczone są do uszczelniania i wyrównywania złączy łączących i montażowych, które później zostaną zamalowane lub pokryte materiałem wykończeniowym. Najwygodniej jest nakładać produkt za pomocą specjalnych pistoletów do mas uszczelniających.

Pianka montażowa to jedna z odmian uszczelniacza, charakteryzująca się obszerną, porowatą teksturą. Służy do montażu konstrukcji okiennych i drzwiowych, ma właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne. Nakładana na otwory i dziury, kompozycja szybko twardnieje, po czym staje się odporna na gnicie, powstawanie grzybów, działanie rozpuszczalników i tłuszczów oraz wilgoć. Dokładność nakładania kompozycji zapewniają pistolety do pianki poliuretanowej, a nadmiar można usunąć specjalnym środkiem czyszczącym. W przypadku produktów z kategorii chemia budowlana cena jest bardzo zróżnicowana i bezpośrednio zależy od przeznaczenia produktu, objętości opakowań, popularności i rzetelności producenta oraz szeregu innych parametrów.