Olga Tokarczuk – eseistka młodego pokolenia

Olga Tokarczuk – eseistka młodego pokolenia, wykształcona psycholog. Urodziła się w okolicach Zielonej Góry, gdzie jej rodzice uczyli na wiejskim uniwersytecie ludowym. Są dumni z tego, że niosą ludziom kulturę. Mieszkają w małym starym zamku, a ślady niemieckiej kultury i niemieckiej przeszłości można znaleźć wszędzie. Babcia Olgi jest Ukrainką i pozostało tylko jej nazwisko.

Przekaz Olgi jest również bardzo dobry i odpowiedni dla każdego Ukraińca. Osierocona w wieku siedmiu lat, jej ojciec ledwo pamięta wszystkie kampanie wojskowe. W związku z tym ukraińska historia rodziny Olgi pozostaje dla niej tajemnicą. Próbowała zrozumieć swoje korzenie, a nawet dwukrotnie wyjechała na Ukrainę.

Co robi Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk - eseistka młodego pokolenia
Olga Tokarczuk – eseistka młodego pokolenia

Nazwisko Olgi Tokarczuk pojawia się na łamach znanych na całym świecie czasopism, gazet i blogów książkowych https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/. W 2018 roku została pierwszą polską pisarką, która zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera, a w 2018 roku zdobyła również Nagrodę Nobla. Olga Tokarczuk jest publiczną intelektualistką, działaczką na rzecz praw człowieka i działaczką na rzecz ochrony środowiska. Jej literacki debiut miał miejsce w 1989 roku, kiedy ukazał się jej zbiór wierszy Miasto w lustrze, ale to nie poezja przysporzyła jej sławy, ale pierwsza powieść, Podróż Bookmana (1993).

Olga Tokarczuk stała się jedną z tzw. najzdolniejszych przedstawicielek Nowej Prozy Polskiej – pokolenia pisarzy pracujących w pierwszej dekadzie po zmianie ustrojowej. Pisarz kontynuował tworzenie własnych utworów, organizował i rozwijał festiwal literacki pod Wrocławiem. Jej książki przeplatają starożytne mity greckie i chrześcijańskie, historie prawdziwych ludzi i fikcyjnych postaci, historie osiągnięć naukowych i tematy mistycyzmu. Olga Tokarczuk jest psychologiem i filozofką, umysłem ekologicznym i podróżniczką.

Olga Tokarczuk – ciekawostki o autorce

Olga Tokarczuk, jak pisze blog https://literackigps.pl ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pracowała jako psychoterapeutka w Wałbrzychu. Pewnie dlatego wszystkie jej historie, nawet te najlepsze, mają głębokie znaczenie psychologiczne. W maju 2018 roku jej powieść Biegacz zdobyła Międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie mieszka w małym gospodarstwie przy granicy polsko-czeskiej. Może tak nie jest. W jej twórczości, zwłaszcza w powieści Biegacz, pojawiają się motywy przekraczania i zacierania granic państwowych. W jednym z wywiadów Olga Tokarczuk powiedziała, że ​​pisząc swoją pracę, nie zastanawiała się nad zakończeniem, fabułą ani tym, co wydarzy się w powieści.

Przykładowy tytuł książki Olgi Tokarczuk:

Miasto w lustrach.
Szafa.
Opowieści wigilijne.
Ostatnie historie.
Bieguni.
Moment niedźwiedzia.
Zgubiona dusza.
Opowiadania bizarne.

Olga Tokarczuk – Gra na wielu bębenkach

Olga Tokarczuk wg blogu https://literackigps.pl/moje-rankingi/ jest gwiazdą współczesnej literatury polskiej. Jej zbiór opowiadań Wiele bębnów potwierdza podejście autorki do realizmu magicznego w literaturze. Za pomocą niemal magicznego zaklęcia autorka tworzy świat sztuki, który jest jednocześnie tajemniczy i prawdziwy, ale zawsze zawiera potężny ładunek prawdy. Granie więcej na bębnach to nie tylko tytuł książki Olgi Tokarczuk, ale także uzasadnienie dla samego słowa. Poprzez kroniki postmodernistyczne (dom za dniem, dom za nocą) pisarze stopniowo przechodzą od powieści ogólnej (jak Prymityw i inni) do gatunków beletrystycznych. Tytuł uświadamia nam więc, że książka nie musi być jednorodna stylistycznie i tematycznie, praca autora jest jak granie na wielu bębnach.

Olga Tokarczuk – Podróż ludzi Księgi

Francja, XVII wiek. Dziwna firma – markiz, prostytutka i głupi chłopak, wyrusza w długą i trudną podróż w poszukiwaniu tajemniczej księgi ksiąg – Księgi Henocha, która zawiera prawdę, moc, znaczenie i doskonałość. Podczas tej podróży każdy z nich szuka czegoś dla siebie, ale wszyscy nazywają siebie „ludźmi księgi” i nikt nie wie, co ich czeka na końcu podróży. Jej pierwsza powieść, Podróż Bookmana, była znakomitym debiutem i została przetłumaczona na kilka języków europejskich.

Olga Tokarczuk – Ostatnie historie

Książka Olgi Tokarczuk – Ostatnie historie opowiada o życiu i śmierci. Jak się okazuje, te linie też mogą być zamazane. Jak połączyć się ze śmiercią i nie dać się przejąć lękowi przed nią. Istnienie i nieistnienie są absolutnie równe, a śmierć jest tylko logiczną kontynuacją życia. Bohaterowie tej książki rozwiązują więc najtrudniejsze pytania, które ludzie zadają sobie od lat. W tej powieści, podobnie jak w innych powieściach, Tokarczuk zdaje się trzymać nas, czytelników, za rękę i prowadzić nas przez nieskończony świat, który stworzył, i czujemy zawroty głowy od głębi problemu, od granic epickich zawrotów głowy. Ale nie da się nie jechać, autorka ma na nas tak duży wpływ i zabawne, co powiedziała. Ta książka jest jak prawdziwe życie z ukrytym pragnieniem zobaczenia końca, uniknięcia, dostosowania się, opóźnienia.

Olga Tokarczuk – Księgi Jakubowe

Historia powstawania żydowskich ruchów heretyckich w XVIII wieku służy jako wątek łączący czas i przestrzeń, ziemie polskie i ukraińskie, katolicyzm, judaizm i islam. Bohaterowie czekają na przybycie nowego Mesjasza, który uratuje świat i zjednoczy różne religie i narody. Jednak skupienie i zbieżność wszystkich linii Olgi Tokarczuk nie jest konkretną postacią, ale skondensowanym obrazem samej książki jako kultury światowej. Styl artystyczny sprawia, że ​​Księga Jakuba ma wyobraźnię i jest najcenniejszym darem ludzkości.