Skomplikowane aspekty prawa medycznego

Skomplikowane aspekty prawa medycznego. Prawo medyczne jest bardzo rozległą i skomplikowaną dziedziną prawa. Przede wszystkim wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Szczególnie, że prawnik od spraw medycznych musi być nie tylko biegły w zagadnieniach prawnych, ale także w medycznych. Jeśli chce skutecznie bronić praw pacjentów, lekarzy czy podmiotów ochrony zdrowia to musi bardzo dobrze znać zasady zawierania kontraktów, przepisów obowiązujących w naszym kraju, ale także terminologię medyczną, która pozwoli na zrozumienie podstawowych zabiegów czy procesów leczenia.

Zakładanie placówek medycznych

Bardzo często lekarze na pewnym etapie swojej kariery zawodowej chcą założyć własny gabinet, ośrodek zdrowia lub spółkę lekarską. Istnienie takiego podmiotu nie jest zbyt łatwą sprawą, ponieważ reguluje ją szereg przepisów prawa, które należy spełnić. Prawnik od spraw medycznych pomoże wybrać taką formę prawną, która najbardziej będzie odpowiadała profilowi działalności lekarza. Jednocześnie będzie to opcja korzystna finansowo, ale także będzie wymagała jak najmniej skomplikowanych rozwiązań prawnych. Lekarze najczęściej korzystają z takiej pomocy  na samym początku swojej działalności, a później tylko doraźnie. Dlatego wybrana forma prawna musi być łatwa do realizacji a proces prowadzenia placówki musi pozwolić na samodzielne nią kierowanie. Mnogość gabinetów i placówek medycznych pokazuje, że stale jest zapotrzebowanie na takie prywatne gabinety, które bardzo często realizują również kontrakty z NFZ.

Kontrakty z NFZ

Zdarza się, że w telewizji słyszymy o szpitalach, które mają ogromne długi spowodowane niekorzystnymi kontraktami podpisanymi z NFZ. Najczęściej wynika to ze słabo opłacanych usług, np. wykonanie usunięcia wyrostka robaczkowego kosztuje więcej w rzeczywistości niż szpital dostaje od państwa. Z drugiej strony placówki medyczne otrzymują środki na konkretną liczbę zabiegów, operacji czy godzin pracy specjalistów. A szpitale chcąc wykonywać swoją misję i widząc ogromne zapotrzebowanie pacjentów zwiększają liczbę usług poza liczbę zakontraktowanych. Bardzo szybko powoduje to stały wzrost zadłużenia, co często doprowadza do likwidacji szpitali. Jak tego uniknąć?

Szpitale coraz częściej decydują się na skorzystanie z fachowej pomocy. Prawnik od spraw medycznych pomoże w negocjowaniu kontraktów z NFZ, tak żeby były korzystne dla pacjentów i finansów szpitala. W przypadku nadwykonania usług medycznych kancelaria prawna reprezentuje placówkę i wykazuje zabiegi, za które należy się zapłata od NFZ. Również przygotowuje same oferty dla podmiotów, które chcą korzystać z finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia i analizuje je pod kątem wymogów formalnych. W przypadku odrzucenia takiej oferty prawnik od spraw medycznych składa odwołanie i negocjuje z NFZ ewentualną zmianę warunków. W dzisiejszym stanie służby zdrowia taka pomoc prawna wydaje się być nieunikniona, żeby prowadzić placówkę z płynnością finansową, jednocześnie odpowiadającą na potrzeby pacjenta.

Obrona lekarzy

Skomplikowane aspekty prawa medycznegoW zmieniającej się rzeczywistości, bardzo szybko rozwijającej się wiedzy medycznej i praw z nią związanych lekarze potrzebują wsparcia, by móc bez przeszkód realizować swoją pracę. Coraz częściej zdarzają się pozwy przeciwko lekarzom, najczęściej za błędy w sztuce lekarskiej. Prawnik od spraw medycznych reprezentuje lekarza przed Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej, a później także i w sądzie lekarskim. Takie orzeczenia są później wykorzystywane w procesach cywilnych, gdzie lekarz oskarżany jest o zaniechania i żąda się od niego odszkodowania. W takiej sytuacji lekarz również może liczyć na pomoc prawną.

W przypadku spraw karnych prawnik od spraw medycznych jest obecny z lekarzem już na początku postępowania, podczas przesłuchań na policji czy w prokuraturze. Wszystko to pozwala na stworzenie skutecznej linii obrony. Zdarzają się również przypadki oskarżeń lekarzy o nieuprawnione reklamowanie leków, w Polsce lekarze nie mogą tego robić, co jasno określa prawo. Jeśli taka sytuacja się zdarzy to lekarz również może skorzystać z pomocy kancelarii prawnej.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Prawo farmaceutyczne

Kolejnym działem, równie skomplikowanym, prawa medycznego jest prawo farmaceutyczne. Rynek farmaceutyczny jest ogromny i koncerny co chwilę prześcigają się we wprowadzaniu nowych rewolucyjnych leków na rynek. Aby medykament mógł wejść na ten rynek to musi być spełnionych szereg warunków, badań i testów, które pozwolą na udowodnienie skuteczności i bezpieczeństwa danego środka. Nad całym procesem wprowadzania leku na rynek odpowiada oczywiście prawnik od spraw medycznych, który doskonale orientuje się w tej skomplikowanej dziedzinie prawa. Ostatnim krokiem, również bardzo istotnym jest rejestracja takiego leku. Tu także trzeba uzupełnić szereg dokumentów i zdobyć zgodę na dopuszczenie leku do dystrybucji. Następnie można się ubiegać o refundację takiego leku, na czym szczególnie zależy producentom. Dzięki temu mogą wprowadzić skuteczny, ale tani lek na rynek. W tak trudnych zagadnieniach potrzebna jest dobra kancelaria prawna.