Podologia mobilna – co jest potrzebne na start?

Podologia mobilna – co jest potrzebne na start? Zarówno osoby, które dopiero zaczynają swoją pracę w dziedzinie podologii, jak i bardziej doświadczeni właściciele lub pracownicy gabinetów często decydują się na rozpoczęcie działalności mobilnej. Pozwala ona na dotarcie do większej liczby pacjentów, także tych, którzy nie mają możliwości lub nie chcą odwiedzić gabinetu stacjonarnego. O czym warto pamiętać, zakładając mobilny gabinet podologiczny i co przede wszystkim potrzebne będzie na start?

Mobilny gabinet podologiczny – od czego zacząć?

Podobnie jak wiele innych działalności, także i mobilny gabinet podologiczny swój start powinien zbudować na kilku najważniejszych filarach, jakimi są: własny kapitał, znajomość rynku, zbadanie ewentualnej konkurencji, a także świadomość swoich możliwości. Warto wiedzieć, że mimo stosunkowo dużej popularności gabinetów podologicznych rynek w dalszym ciągu nie jest jeszcze nasycony, a w przypadku mobilnych gabinetów konkurencja jest nieduża. Wystarczy więc dobrze zbadać lokalny rynek, poznać swoje możliwości, a także wziąć pod uwagę ewentualne przeciwności, aby móc pewnym krokiem wejść w nową działalność. Oczywiście niezbędny będzie również odpowiedni sprzęt, który pozwoli na profesjonalne i efektywne wykonywanie poszczególnych zabiegów. 

Zobacz co polecamy podologom :

 

Jakie powinno być wyposażenie mobilnego gabinetu podologicznego?

Przede wszystkim, chcąc rozpocząć działalność w zakresie mobilnej podologii, warto zadbać właśnie o swoją mobilność; o ile nie chcemy działać na naprawdę niewielkim obszarze, powinniśmy więc posiadać samochód, który pozwoli nam szybko i komfortowo docierać do pacjentów. Wyposażenie mobilnego gabinetu podologicznego powinno być lekkie i poręczne, jednak nawet w takiej wersji może ono ważyć łącznie kilka kilogramów, których przenoszenie bez własnego środka transportu mogłoby okazać się trudne. 

Co jednak ze sprzętem  typowo podologicznym? https://kerpro.pl/kategoria-produktu/wyposazenie/ W co warto zainwestować już na samym początku działalności? Absolutną podstawą dla podologa, także mobilnego, jest frezarka wraz z zestawem potrzebnych końcówek. Bez profesjonalnej frezarki i wymiennych frezów lub jednorazowych kapturków trudno wyobrazić sobie wykonywanie sporej części zabiegów podologicznych. Wybierając frezarkę do swojego mobilnego gabinetu, warto zwrócić uwagę na jakość sprzętu, ale również jego rozmiar i wagę. Dobrze jest bowiem znaleźć optymalne połączenie wysokiej klasy, poręczności i wygody. 

Zarówno do przechowywania i transportu frezarki, jak i innych potrzebnych sprzętów oraz akcesoriów potrzebny będzie praktyczny i pojemny kuferek. Warto więc wyposażanie swojego gabinetu rozpocząć także od wyboru odpowiedniego rozmiaru kasetki z przydatnymi przegródkami i szufladkami. Kuferek powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów i wyposażony w solidne, trwałe zabezpieczenie. Odpowiednio zamykany kuferek pozwala na zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem, jak również przed dostaniem się jego zawartości w niepowołane ręce. Jeżeli na wyposażeniu swojego gabinetu posiadać będziemy sporą ilość sprzętów i akcesoriów, a co za tym idzie, potrzebować będziemy większego, bardziej pojemnego i obszernego kuferka, możemy dodatkowo wyposażyć go w praktyczną rączkę i kółka. Pozwolą one na wygodne przenoszenie kuferka i jego zawartości, bez konieczności jego dźwigania. 

Jakie narzędzia i akcesoria powinny znaleźć się w kuferku mobilnego podologa? Z pewnością warto umieścić w nim różnego rodzaju frezy, ale też cążki, cęgi, sondy oraz dłutka. Ponadto powinien znaleźć się tam również wachlarz plastrów i opatrunków oraz środków dezynfekujących i oczyszczających. 

Podologia mobilna – co jest potrzebne na start?
Podologia mobilna – co jest potrzebne na start?

Istotnym elementem wyposażenia mobilnego gabinetu podologicznego jest również podnóżek, na którym pacjenci będą mieli możliwość wygodnego ułożenia stóp. Powinien być on wykonany z wysokiej jakości materiału, który odznacza się dużą trwałością, ale który również dobrze radzi sobie z regularnym czyszczeniem i działaniem mocnych środków dezynfekujących. Bezpieczną i precyzyjną pracę z pacjentem umożliwi praktyczna i właściwie niezbędna zarówno w gabinecie mobilnym, jak i stacjonarnym lampa podologiczna z lupą. Pozwala ona na dokładne sprawdzenie stanu stopy pacjenta i jej staranne oczyszczenie, opracowanie płytek paznokciowych czy całkowite pozbycie się zrogowaciałej skóry wokół odcisku. 

Wyposażając swój mobilny gabinet podologiczny, nie zapominajmy również o zapasie środków ochrony indywidualnej, zarówno dla nas samych, jak i dla pacjentów. W pierwszej z kategorii powinny znaleźć się maseczki, rękawiczki, przyłbica lub okulary oraz fartuch, w drugiej – podkłady i ręczniki.

Mobilny gabinet podologiczny – zalety

Mobilny gabinet podologiczny to działalność, która charakteryzuje się kilkoma istotnymi atutami. Przede wszystkim wiąże się ona ze znacznie mniejszymi wydatkami niż prowadzenie gabinetu stacjonarnego. Co więcej, daje możliwość dotarcia także do starszych lub niemobilnych pacjentów, którzy nie mają możliwości regularnego odwiedzania standardowego, stacjonarnego gabinetu. Zdecydowaną zaletą tego typu działalności jest także znacznie mniejsza ilość formalności i wymagań, jakie należy spełnić. Na koniec warto wspomnieć również o elastycznym, nienormowanym czasie pracy, który z łatwością dopasować można zarówno do pacjenta, jak i do własnych potrzeb.