Medycyna estetyczna w ciąży – procedury bezpieczne i zakazane

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jakie zabiegi kosmetyczne są bezpieczne dla ciebie i dziecka? Podpowiadamy, na co możesz sobie pozwolić a które zabiegi mogą się okazać zbyt ryzykowne. Ilu specjalistów, tyle opinii co do możliwych powikłań po wykonaniu zabiegu estetycznego. Zebraliśmy więc komentarze, które są najczęściej powtarzane przez specjalistów, można więc uznać je za wiarygodne. Pamiętaj, aby przed przetestowaniem na sobie jakiejkolwiek procedury w ciąży porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Zabiegi estetyczne a ciąża – jakie procedury wybrać?

Medycyna estetyczna

Laseroterapia (koagulacja laserowa / ablacja)

Według wielu specjalistów przy użyciu delikatnych parametrów lasera nie ma obaw co do bezpieczeństwa płodu. Lepiej nie wykonywać mocno naruszających naskórek zabiegów, jednak laser doskonale się sprawdzi przy leczeniu częstych przy ciąży niedogodności: wirusa HPV czy grzybicy paznokci. Zabiegi na większych parametrach lepiej odłożyć na czas po ciąży

Botoks w ciąży

Toksyna botulinowa typu A to medykament należący do kategorii C, czyli nie jest wskazana w okresie karmienia piersią i ciąży. Należy jej bezwzględnie unikać przez cały okres połogu. Niektórzy lekarze nie mają oporów w stosowaniu toksyny botulinowej typu A, jednak zazwyczaj nie w celach estetycznych, tylko leczniczych. Warto przemyśleć czy jest to konieczne i skonsultować swój stan z lekarzem.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego 

Wszelkie iniekcje, które naruszają ciągłość skóry nie są w czasie ciąży dobrym pomysłem. Dodatkowym przeciwwskazaniem jest skłonność do opuchlizn i zaburzona gospodarka hormonalna, co może sprawić że ostrzyknięte miejsca będą wyglądały nieestetycznie.

Ujędrnianie falami radiowymi

Procedury niemal całkowicie pozbawione efektów ubocznych mogą przestać być całkowicie bezpieczne w szczególnym czasie, jakim jest ciąża. Wszystko za sprawą zwiększonej wrażliwości skóry i wahań hormonalnych, które mogą w rezultacie prowadzić do przebarwień, pękania naczynek, tworzenia się keloidów. Bezwzględnie unika się stosowania tych metod w okolicach brzucha.

Peelingi skóry 

Ciąża uwrażliwia cerę, więc chemiczne, mocne peelingi nie są dobrym pomysłem. Kwas retinowy, salicylowy, glikolowy może negatywnie wpłynąć na wygląd skóry. Lepiej więc stosować delikatne peelingi mechaniczne, które złuszczają jedynie wierzchnią warstwę naskórka. Podobnie mikrodermabrazje: w tym stanie istnieje większe ryzyko powikłań, obejmujących nawet infekcje bakteryjne. 

Operacje plastyczne – czy to dobry pomysł?

Kobiety w ciąży, które chciałyby wykonać bardziej inwazyjną procedurę poprawy urody powinna poczekać z decyzją aż do momentu rozwiązania, a nawet do ukończenia laktacji. Powodem jest konieczność poddania się znieczuleniu, które niestety może zaszkodzić zarówno matce, jak i jej dziecku. W czasie ciąży stosuj więc mniej zaawansowane metody poprawiania urody.