Jeśli twój komputer, laptop, czy też inne urządzenie mobilne nagle działa wolno lub zacina się podczas losowych czynności operacyjnych, jedną z najczęstszych rzeczy, które możesz zrobić, jest upgrade pamięci RAM znajdującej się w sprzęcie użytkowym. Jednak czym tak właściwie jest pamięć RAM i co ona robi? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego podzespołu elektronicznego.
Czym jest pamięć RAM i za co odpowiada w naszych sprzętach?
Termin pamięć RAM oznacza pamięć komputerów o dostępie swobodnym. Jest to jeden z najważniejszych i najczęściej wymienianych elementów sprzętowych znajdujących się w komputerach stacjonarnych, laptopach, konsolach do gier, smartfonach, a nawet tabletach i innych urządzeniach, które obsługują dynamiczne funkcje w postaci aplikacji lub programów przetwarzających procesy w czasie rzeczywistym. Jest to po prostu rodzaj pamięci, którą urządzenie wykorzystuje do przechowywania informacji w danym momencie. Oznacza to, że im więcej jej ma, tym szybciej będzie w stanie funkcjonować.
Pamięć o dostępie swobodnym jest jednak nie tylko pustą terminologią. Pamięć RAM zazwyczaj występuje w postaci układów komputerowych, zwanych układami scalonymi. Te układy są zwykle niestabilne, co oznacza, że tracą zapisane informacje po wyłączeniu komputera lub w momencie, w którym sprzęt obsługujący nasze aplikacje przechodzi w stan spoczynku.
Najłatwiejszym sposobem na zrozumienie pamięci RAM jest wyobrażenie sobie komputera jako alternatywy mózgu. Twoje dyski twarde są jak pamięć długoterminowa. Ma za zadanie zachować zapisane dane, abyśmy mogli odtworzyć je w dowolnym momencie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Z kolei pamięć RAM jest pamięcią krótkotrwałą. Ma za zadanie obsługiwać dane tu i teraz. Pamięć RAM przetwarza tylko aktualne informacje procesowe.
Twój dysk twardy i pamięć RAM to dwie zupełnie różne rzeczy, których nie należy mylić, gdy mówimy o elektronice. W szczególności w postaci komputerów stacjonarnych. Podczas gdy dysk twardy stale przechowuje pliki, aplikacje i system operacyjny, na którym pracujemy, pamięć RAM tymczasowo przechowuje wszystkie cenne informacje potrzebne komputerowi do pomyślnego uruchamiania procesów obsługujących programy. Innymi słowy, pamięć RAM staje się odpowiedzialna dosłownie za wszystko, czego potrzebuje Twój komputer w danym momencie, więc gdy przyjdzie czas, może szybko pobrać informacje i przekazać je procesorowi.
Im więcej masz pamięci RAM, tym szybciej działają twoje programy, co jest dla wszystkich oczywistą zależnością. Okazuje się jednak, że pamięć RAM nie jest synonimem szybkości i wydajności komputera. Te pojęcia bardzo często są mylone przez wielu laików. Ogólna wydajność komputera będzie również zależeć od procesora, sprzętu graficznego i połączenia wielu innych mniej lub bardziej istotnych podzespołów w sprzęcie, z którego aktualnie korzystasz.
Czy wiesz, ile dokładnie pamięci RAM potrzebuje twój sprzęt?
Gdy decydujesz się na aktualizację pamięci RAM znajdującej się w twoim sprzęcie lub poważniejszy krok, którym może być zakup nowego komputera, jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jest ilość potrzebnej pamięci do obsługi czynności, które będziesz wykonywał na danym sprzęcie. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak szybki ma być komputer, jakie typy programów chcesz używać i ile tak naprawdę pieniędzy możesz wydać podczas komponowania sprzętu.
Jeśli używasz komputera tylko do sprawdzania poczty e-mail i oglądania filmów na platformie YouTube, nie potrzebujesz więcej niż 4 GB pamięci, które całkowicie pokrywają dzienne zapotrzebowanie. Jeśli jednak chcesz wykonywać wiele zadań, korzystać ze skomplikowanych programów graficznych lub grać w dostępne na dzisiejszym rynku gry wideo, potrzebujesz od 8 GB do nawet 16 GB pamięci RAM, co jest już solidnym zestawem oferującym o wiele większą pamięć przerobową.
Zasadniczo według głosów ekspertów zaleca się instalowanie kart pamięci w parach, aby uzyskać najlepszą wydajność. Wynika to z faktu, że większość komputerów ma obecnie pamięć dwukanałową. Co nic innego jak umożliwienie komputerowi lub innym sprzętom elektronicznym używać obu kart pamięci jednocześnie. Z tego powodu zaleca się używanie co najmniej dwóch kart pamięci, które będą tego samego rozmiaru i od tego samego producenta. Jest to bardzo ważny elementem, którego nie powinniśmy pominąć. Tak więc, jeśli chcesz komputer z ośmioma GB pamięci RAM, powinieneś użyć dwóch kostek. Każda z nich powinna zawierać w sobie 4 GB pamięci RAM.
Czy budżetowym sprzęt, który zawiera jedynie 2gb RAM wystarczy do swobodnej pracy na nim?
2 GB pamięci RAM w dzisiejszych czasach to ilość, która pozwoli uruchamiać niezbyt wymagające programy i korzystać z podstawowych aplikacji. Możesz używać edytora tekstu, takiego jak Microsoft Word, do tworzenia, edytowania i drukowania dokumentów. Swobodnie sprawdzisz nowe wiadomości e-mail lub skorzystasz z przeglądarki internetowej do przeglądania treści online.
Mimo wszystko miej na uwadze to, że 2 GB pamięci RAM wystarczy, aby wykonywać kilka czynności jednocześnie. Jeśli spróbujesz zrobić więcej, twój komputer nie będzie w stanie poradzić sobie z wymaganiami i zacznie zwalniać do momentu, w którym odmówi posłuszeństwa. Zatem możemy uznać, że odpowiedź brzmi tak. Podstawowe czynności zostaną obsłużone za pomocą 2 GB pamięci RAM.