Budowa domu murowanego – wady i zalety

Jeśli choć raz byłeś w górach i widziałeś tradycyjne drewniane góralskie chaty, to z pewnością Cię one zachwyciły. Wyglądają one nie tylko stylowo i zachwycająco na tle górskiego krajobrazu, ale dodatkowo strzeliste dachy kojarzą się z bajkami i chatami czarownic. Im mniejszy domek, tym większy ma w sobie urok i tajemnicę.Wszystko to zasługa drewna, czyli najstarszego surowca do budowania domów. Niestety z czasem praktyka drewnianych budowli została wyparta przez cegłę. Aktualnie to ten materiał króluje i uważa się go za najbardziej wytrzymały i godny uwagi. Tymczasem jeszcze nie tak dawno, bo za czasów naszych prababć, to domy drewniane królowały w otoczeniu.

Dom murowany
Budowa domu murowanego

Co więc sprawiło, że z upływem czasu przerzuciliśmy się ze zdrowego dla nas drewna na zimną cegłę? Przede wszystkim, brak wiedzy. Domy, które były stawiane z największą starannością z najlepiej jakości, dobrze wysuszonego drewna, stoją do tej pory, nawet jeśli mają setki lat. Tymczasem domy mieszkalne były budowane szybciej, a jakość drewna pozostawiała wiele do życzenia. Dzisiaj dzięki dostępności technologii, zaawansowanych maszyn oraz postępowi chemii, możemy nie tylko odpowiednio przygotować drewno, ale też je prawidłowo zabezpieczyć. Dawniej bowiem nie dysponowano na tyle skutecznymi substancjami, aby uchronić drewno przed wilgocią czy robactwem. Wszelkie wykorzystywane substancje były pochodzenia organicznego, co było zdrowe, ale nie sprawdzało się tak doskonale, jak dzisiejsze środki ochrony drewna.

Wady domu murowanego

Czy warto postawić dom drewniany zamiast murowanego? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, warto poznać wady ceglanych budynków. Pierwszą, podstawowa i najczęściej przytaczaną w sporach drewniano-ceglanych jest długi czas budowy. Rekordziści postawią dom nawet w 6 miesięcy, jednak najczęściej budowa trwa około 2 lata. Wynika to z konieczności wykonywania mokrych prac, czyli użycie cementu, zaprawy itp. Te zaś zmuszają do oczekiwania na wyschnięcie, a to dodatkowy czas. Budowę uniemożliwiają niesprzyjające warunki pogodowe jak np. Deszcz czy śnieg oraz przymrozki. W przypadku zignorowania warunków pogodowych, czy konieczności schnięcia zapraw, wykończony budynek jest znacznie niższej jakości, a przez obecność wilgoci może pojawić się grzyb, szczególnie we wnętrzach domu. Jak wiadomo jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia i powoduje problemy z układem oddechowym.

 

Z domu ceglanego szybciej ucieka też ciepło. Trudno bowiem zbudować ściany zewnętrzne tak, aby nie miały one termicznych, przez które będzie wdzierało się zimne powietrze. Dom ceglany jest także bardzo ciężki. Pociąga to za sobą nie tylko utrudnione manewry z materiałem ze względu na jego masę, ale także koszty transportu, które są znacznie większe niż w przypadku lekkiej drewnianej konstrukcji. Tak jak w przypadku domu drewnianego z drewnianym szkieletem, możliwa jest dobudowa do aktualnego budynku, tak w przypadku murowanego jest to zdecydowanie trudniejsze. Wszelka dobudowa, zmiana funkcji czy instalacji budynku pociąga za sobą szereg prac rozbiórkowych, remontowych. Jest to nie tylko czasochłonne i pracochłonne, ale pochłania też dużo środków finansowych, a przy okazji utrudnia lub wyklucza korzystanie z danej części domu podczas prac.

Zalety domu drewnianego

Marzysz o drewnianym domu, ale obawiasz się utartych przesądów, że drewno jest mniej odporne, szybciej się niszczy czy trudno je ogrzać? Nie ma się czego bać. Zobacz, jakie zalety ma drewniane budownictwo oraz jak wiele możesz zyskać, stawiając na ekologię.Oczywiście pierwsza i niepodważalną zaletą takiego domu jest oszczędność na ogrzewaniu. Prawidłowo zbudowany dom drewniany, doskonale trzyma ciepło i pozwala oszczędzić nawet do 50% więcej energii. Jednak musi być on wykonany przez ekipę, która zna się na domach drewnianych i będzie wiedziała jak unikać mostków termicznych, jak dobrze uszczelnić całą konstrukcję oraz zapewnić wysoką izolację wszelkich części budowli przy jednoczesnym zapewnianiu prawidłowej wentylacji. Swoją doskonałą izolację dom zawdzięcza ścianom, które są jego izolacją — jeśli oczywiście jest to dom szkieletowy.

Dużą zaletą drewnianych konstrukcji jest szybkość budowania.Mając potrzebne środki, jesteś w stanie postawić dom w zaledwie 3 lub 4 miesiące, nawet jeśli zdecydujesz się w zimie na budowę. Stawianie domu murowanego to zwykle 2 – 3 lata poprzez brak możliwości budowania w czasie niesprzyjającej pogody ze względu na konieczność schnięcia zapraw i cementu. Drewniany dom ma także lekką konstrukcję, więc fundamenty są tańsze. Ogólnie postawienie domu drewnianego, to mniejszy koszt, niż w przypadku murowanego. Wymaga on także mniejszego zaangażowania i czasu ze strony przyszłego właściciela. Jego bardzo dużym atutem jest także doskonały mikroklimat wewnątrz. Jest to rozwiązanie dla alergików, którzy źle reagują na wszelkie substancje syntetyczne. Dom sam w sobie jest bardziej naturalny niż murowany, ponieważ drewno jest przyjazne dla organizmu człowieka.