Bariera mikrofalowa należy do najpopularniejszych, powszechnie stosowanych systemów zabezpieczeń. Z powodzeniem można wykorzystywać je zarówno w ochronie własnej prywatnej posesji, jak i w ochronie miejsc użyteczności publicznej. O tak ogromnej popularności barier mikrofalowych decyduje przede wszystkim ich wysoka skuteczność, poziom bezpieczeństwa, niezawodność, efektywność a także dostępność różnorodnych zastosowań. Z czego zbudowany jest system barier mikrofalowych oraz na jakich zasadach działa? Na te oraz wiele innych pytań udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.
Bariera mikrofalowa – budowa i zasada działania
Bariera mikrofalowa to rodzaj systemu zabezpieczeń https://rcse.pl/bariery-mikrofalowe/, który stosuje się w zewnętrznej ochronie obwodowej. Jest to taki typ ochrony, którego podstawowym celem jest wykrywanie wszelkiego rodzaju intruzów, które mogłyby pojawić się na terenie danej posiadłości. Cechą charakterystyczną barier mikrofalowych jest fakt, iż tworzą one specjalną wiązkę elektromagnetyczną za pomocą mikrofali o bardzo wysokiej częstotliwości. Te fale są wysyłane z nadajnika do odbiornika.
Wszystko to powoduje, że dochodzi do utworzenia całej strefy ochrony. Jest ona niezwykle skuteczna, a jednocześnie całkowicie niewidoczna dla ludzkiego oka. Każde, nawet najmniejsze naruszenie linii mikrofali jest w błyskawicznym czasie odnotowywane przez odbiornik. W przypadku, gdy urządzenie wykryje, że zostały znacznie przekroczone wszystkie dopuszczalne normy bądź spełniono inne, określone wymagania, dochodzi do uruchomienia alarmu. Warto wiedzieć, że sygnał alarmowy może być przekazywany na kilka sposobów w zależności od upodobań klienta.
Gdzie stosuje się inteligentne bariery mikrofalowe? Tak naprawdę można wykorzystywać je wszędzie, gdzie zachodzi potrzeba ochraniania danej posesji. Z powodzeniem stosuje się je na prywatnych posesjach, działkach, willach, bramach, więzieniach, elektrowniach, obiektach wojskowych, instytucjach publicznych, lotniskach, galeriach handlowych, fabrykach czy rafineriach. Istnieje możliwość dowolnego zaprogramowania barier mikrofalowych na okoliczność różnych wydarzeń. Mowa tutaj na przykład o przelatujących ptakach czy przechodzących zwierzętach. Ponadto możliwe jest również zastąpienie alarmu całodobową kamerą. Bariery mikrofalowe są również wyposażone w szereg dodatkowych zabezpieczeń, które mają na celu chronić je przed próbami ich zdalnego zdemontowania lub unieszkodliwienia.
Sprawdź koniecznie:
- dron na uwięzi https://rcse.pl/dron-na-uwiezi/
- systemy bezpieczeństwa https://rcse.pl/
- czujnik ruchu na podczerwień https://rcse.pl/czujki-sswin/
Szczegóły na temat budowy barier mikrofalowych
Bariery mikrofalowe są obecnie oferowane przez producentów w różnorodnych wersjach. Jak wiadomo, zupełnie inne potrzeby w zakresie ochrony ma klient indywidualny, który potrzebuje bariery na terenie swojej prywatnej posesji, a jeszcze inne wojsko, które potrzebuje ochrony na terenie ogromnego garnizonu. Wszystkie nowoczesne cyfrowe bariery mikrofalowe cechuje wysoki poziom inteligencji. Mogą one porównywać sygnał odbierany z nadzorowanej strefy z zapisanymi wcześniej parametrami, które opisują wejście intruza. Do takich parametrów należą tempo, sposób poruszania się, kształt, wielkość. System bardzo dobrze wykrywa wszelkiego rodzaju próby przebiegania przez ochraniany teren czy przeczołgiwania się.
Urządzenia do obsługi barier mikrofalowych są także wyposażone w specjalne narzędzia do odrębnej regulacji czułości bocznej wstęgi, która jest odległa od centrum strefy detekcji. Powoduje to, że urządzenia będą mogły ignorować zakłócenia, które pojawiają się na krawędziach strefy. Jest to bardzo ważne wtedy, gdy dookoła posesji znajduje się niezbyt stabilny płot lub metalowe ogrodzenie czy też ruchliwa droga bądź zbiornik wodny.
Eksperci od systemów zabezpieczeń zalecają, aby przy barierach mających wykrywać wszelkich potencjalnych intruzów stosować anteny paraboliczne z polaryzacją liniową zamiast anten planarnych z polaryzacją kołową. Dlaczego? Omawiane rozwiązanie charakteryzuje się tym, iż zapewnia znacznie czystszy sygnał, a dodatkowo przy zmianie położenia promiennika o 90 stopni oraz zmianie sposobu polaryzacji możliwe jest znaczne zmniejszenie części zakłóceń.
Wszystkie urządzenia składające się na omawiany system powinny być wyposażone w specjalny czujnik sabotażu. Będzie on informował klienta o wszelkiego rodzaju próbach zmiany położenia bariery czy galwanicznej izolacji obwodów. Czujnik posiada także opcję zdalnej kalibracji, zmiany parametrów oraz oferuje podgląd sygnałów aktualnych oraz archiwalnych.
Warto wiedzieć, że ogromnym atutem barier mikrofalowych jest także fakt, iż w ogóle nie reagują one na wszelkiego rodzaju zakłócenia atmosferyczne. Mowa tutaj na przykład o opadach deszczu lub śniegu czy o mgle. Zupełnie inaczej jest w przypadku barier podczerwieni wyposażonych w liniowe strefy detekcji, które są zdecydowanie mniej skuteczne.
Gdzie stosować można bariery mikrofalowe?
Możliwości zastosowania barier mikrofalowych jest mnóstwo. Mogą w nie inwestować zarówno osoby prywatne chcące zabezpieczyć swoją niewielką posesję, jak i obiekty użyteczności publicznej, m.in. elektrownie, galerie handlowe, urzędy itd.