10 miejsc, które trzeba zobaczyć podczas wczasów w USA

Stany Zjednoczone to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Do kraju wolności, broni palnej i hamburgerów ciągnie także tych polskich turystów, którzy pragną spędzić wczasy za granicą. USA to olbrzymi kraj, w którym znaleźć można wiele ważnych dla historii i kultury miejsc, dlatego wybraliśmy dziesięć miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wczasów za granicą!

1. National September 11 Memorial & Museum, Nowy Jork

Wielkie Jabłko to nie tylko największe miasto Ameryki, ale także jej serce. Chyba każdy turysta odwiedzający Nowy Jork pragnie odwiedzić słynną Statuę Wolności. W południowej części Manhattanu położone jest jednak znacznie ciekawsze miejsce – pomnik ofiar zamachów z września 2001 roku wraz z muzeum poświęconym zamachom terrorystycznym. Upadek dwóch nowojorskich wież to przerażający symbol wojny z terroryzmem, który odbił się piętnem na współczesnej kulturze. Wizyta w 9/11 Memorial & Muzeum na pewno będzie wstrząsającym przeżyciem.

2. Broadway, Nowy Jork

Niektórzy nazywają ją centrum światowego teatru, inni ulicą marzeń. Nie ulega jednak wątpliwości, że ta biegnąca przez Manhattan ulica stanowi znane na całym świecie centrum kulturalno-rozrywkowe. Spacer wśród neonów reklamujących nowe spektakle i ulicznych artystów to niepowtarzalne przeżycie, które zachęcić może do kupienia biletu i zanurzenia się w świat amerykańskiego teatru. 

3. Kapitol, Waszyngton DC

I choć cały Waszyngton pełen jest wartych zobaczenia zabytków historycznych, to właśnie Kapitol jest miejscem, które podczas wczasów za granicą trzeba koniecznie zwiedzić. Budynek ten jest siedzibą Kongresu USA, czyli władzy ustawodawczej tego państwa, a przy okazji pełen jest interesujących dzieł sztuki i ważnych dla historii Ameryki przedmiotów. Szczególnie ciekawe są liczne obrazy naścienne nawiązujące do historii Stanów Zjednoczonych oraz motywów ważnych dla kultury europejskiej.

4. Biblioteka Kongresu, Waszyngton DC

Biblioteka Kongresu to absolutnie kluczowe miejsce na mapie każdego mola książkowego. Nie dość, że jest to największa instytucja archiwistyczna na świecie, która poszczycić się może również najliczniejszym angielskojęzycznym księgozbiorem, to na dodatek znaleźć w niej możemy oryginał Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, dokumentu, który dla Amerykanów ma święty status. W Bibliotece Kongresu znaleźć również można oryginalną Biblię z drukarni Gutenberga czy egzemplarz pierwszej wydanej w USA książki “The Bay Psalm Book”.

5. Biały Dom, Waszyngton DC

Wizyta w stołecznym dystrykcie byłaby niczym bez zobaczenia na żywo Białego Domu, czyli najlepiej chronionego budynku na świecie. To właśnie tutaj swoją siedzibę od powstania urzędu mają prezydenci Stanów Zjednoczonych. Budynek przetrwał dwa pożary i pełen jest cennych zabytków. Zwiedzanie Białego Domu może okazać się problematyczne, głównie z racji na ogromne kolejki turystów chcących zobaczyć rezydencję prezydenta USA.

6. Philadelphia Museum of Art, Filadelfia

Filadelfijskie muzeum sztuki jest, co zaskakujące, bardzo często niedoceniane w przewodnikach turystycznych. To błąd! Wizyta w tej galerii sztuki powinna być obowiązkowym punktem programu wczasów za granicą w USA. Nie dość, że budynek, w którym mieści się muzeum jest perłą nowożytnej architektury, to na dodatek odwiedzający mogą nacieszyć oczy pracami takich twórców jak Pablo Picasso czy Vincent van Gogh. Na dodatek to właśnie na schodach przed muzeum nakręcono słynną scenę z “Rocky’ego”, dzięki czemu nawet podczas wchodzenia po schodach każdy fan amerykańskich filmów powinien być usatysfakcjonowany.

7. Aleja gwiazd, Los Angeles

Zostając w temacie filmów – Hollywood to miejsce absolutnie kultowe i obowiązkowy element wczasów za granicą. Powstała w 1958 roku Aleja Gwiazd zawiera setki nazwisk najważniejszych osób związanych z przemysłem filmowym. Zdjęcie z gwiazdą z nazwiskiem ulubionego aktora to absolutny must-have dla każdego kinomana!

8. Wielki Kanion, Arizona

Wielki Kanion to jeden z najpiękniejszych cudów natury na kontynencie amerykańskim. Widok ze szklanego tarasu widokowego przedstawiający płynącą w dole rzekę z jednej strony stanowi doskonały obiekt dla zdjęć, z drugiej zaś może przyprawić o palpitacje serca nawet ludzi bez lęku wysokości. Nie ma jednak wątpliwości, że Wielki Kanion to wizytówka krajobrazu USA.

9. Wieża Diabła, Wyoming

Planując wycieczką do Yellowstone warto zahaczyć o Wieżę Diabła, czyli przerażającą formację skalną będącą symbolem stanu Wyoming. Miejscowi Indianie wciąż czczą ją jako przeklęte, pełne złych duchów miejsce… Fani Stephena Kinga powinni być usatysfakcjonowani!

10. Paradise, Las Vegas

Na zakończenie wczasów za granicą dobrym pomysłem zdaje się być wizyta w Paradise, mieście leżącym obok Las Vegas. To właśnie tam znajduje się większość ogromnych kasyn i hoteli, w których znaleźć można hazard, alkohol i  splendor nocnego życia. Jaskrawe neony skusiły niejednego znużonego wędrowca – należy jednak uważać, by nie wpaść w ich pułapkę i nie przepuścić w Vegas przeznaczonych na wycieczkę pieniędzy.